Pakuję cebulę do słoików i zalewam tą mieszanką. Ten smak to jakaś magia
Marynowana cebula to część żelaznego asortymentu naszych przetworów. Z tym przepisem przygotowujemy idealną przekąskę z tej kategorii. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, a wręcz sałatką samą w sobie.
Marynowana czerwona cebula
Czerwona cebula różni się smakiem od jej białej koleżanki tak wyraźnie, że nie można jej pominąć przygotowując przetwory. Jej słodkawy, roślinny i łagodny aromat sprawia, że jest wprost wymarzonym dodatkiem do potraw, jedzona na surowo albo jako przetwory. A kolor, który oddaje octowej zalewie, dodatkowo ubarwia dania, czyniąc je bardziej apetycznymi.
Jest jeszcze jeden powód, by biała cebula zrobiła trochę miejsca w naszej kuchni swojej czerwonej odpowiedniczce. Zawiera ona więcej składników odżywczych. Należy do nich choćby wapń, którego jasnej cebuli brak. Ma też więcej przeciwutleniaczy, zwłaszcza antocyjanów, które odpowiadają za kolor cebulowych warstw.
Najgorsze owoce, jakie możesz kupić. Niszczą serce, a Polacy je uwielbiająCebula w słoiku
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Kuchnia Kwasiora KK. Autor podkreśla tam, że używa octu spirytusowego, żeby cebule „miały kopa”. Jednak jabłkowy czy winny ocet, łagodniejszy i bardziej finezyjny w smaku, wynagradza brak tego kopa większą złożonością aromatu gotowej przekąski.
Składniki (na ½ litra wody)
- Czerwona cebula
- ¼ l octu jabłkowego
- 80 g cukru
- 10 g soli
- Ziele angielskie, liście laurowe
Marynujemy czerwoną cebulę
Cebulę kroimy w pióra i wrzucamy do miski. Zagotowujemy garnek wody i zalewamy cebulę, by macerowała się przez kilka minut. To złagodzi jej smak.
Na dno wyparzonych słoików układamy po liściu laurowym i 3-4 ziarnka ziela angielskiego. Cebulę odcedzamy z wody i układamy ciasno w słoikach. Na wierzchu umieszczamy jeszcze po kilka ziaren ziela angielskiego.
W garnku łączymy wodę z octem. Podgrzewamy, dodajemy cukier i sól. Mieszamy do rozpuszczenia.
Gorącą marynatą zalewamy cebulę w słoikach tak, by była w całości przykryta. Po zakręceniu odstawiamy do góry dnem. Jeśli przetwory mają stać w piwnicy dłużej, warto zapasteryzować je przez kwadrans w kąpieli z wrzątku.
Wypróbuj też przepisy na delikatne ciasto na pierogi według Karola Okrasy i zupę z soczewicy.