Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pan Romek wlał wszystko do słoika i zaczął nim trząść. Tak się robi masło na wsi
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 20.06.2023 13:37

Pan Romek wlał wszystko do słoika i zaczął nim trząść. Tak się robi masło na wsi

Wiejskie domowe masło
screen z filmu na kanale YouTube Romek Zaklinacz Byków

Zapomnijcie o maśle ze sklepu. Pan Romek, zwany w pewnych kręgach Zaklinaczem Byków, robi ten pyszny produkt samodzielnie. Mleko, z którego pozyskuje swój słynny specjał, ma z własnego dojenia ze swoich krów. Smak takiego masła jest nieporównywalnie bardziej pyszny, niż jakiegokolwiek kupnego odpowiednika.

Masło 100% tylko od Pana Romka

Pan Romek śmieje się, że produkuje masło 100%. Na próżno szukać w nim dodatków smakowych i konserwantów. Aby je ubić, wystarczy własnoręcznie wytworzona śmietana i odrobinka soli. Pan Romek wyrabia masło siłą własnych mięśni, z pomocą jedynie słoika.

Pan Romek śmietanę do swojego masła pozyskuje w najbardziej naturalny sposób. Nie używa w tym celu automatycznej wirówki. Mleko z udoju wstawia do chłodzenia, a potem zbiera śmietankę za pomocą łyżki wazowej. Bardziej prawdziwego masła nie znajdziecie w całej Polsce.

 

Wszyscy źle grillowaliśmy kiełbasę. Kucharz zdradził, jak to robią mistrzowie

Przepis na domowe masło od Pana Romka

Składniki:

  • 1 l śmietanki
  • ¼ łyżeczki soli

Dodatkowo:

  • duży szklany słój ze szczelną pokrywką

Jak własnoręcznie zrobić najprawdziwsze masło?

Schłodzoną śmietankę na masło przelej do słoika. Zadbaj, aby całość spłynęła do wnętrza naczynia. Następnie dodaj do niej ¼ łyżeczkę soli. Słój szczelnie zakręć.

Złap naczynie w obie dłonie i zacznij nim potrząsać. Ruch musi być energiczny, aby płyn zaczął ubijać się o ścianki. Po kilkunastu minutach ze słoika zacznie dochodzić wyraźniejszy odgłos stukania, zanikać zaś będzie charakterystyczne chlupanie śmietanki. Ubicie masła z tej ilości składników powinno zająć orientacyjnie ok. 30 minut.

Ubite masło zacznij wydobywać ze słoika za pomocą drewnianej łyżki. Wykładaj je na osobną miseczkę. Kiedy wyjmiesz całe masło, uformuj je w kulę i zlej z niego oddzieloną jeszcze maślankę. Czynność powtórz kilka razy, aż pozbędziesz się całkowicie nadmiaru maślanki.

Domowe masło uformuj w zgrabną osełkę. Możesz też podzielić je na mniejsze części. Zapas na później zawiń w papier do pieczenia i przechowuj w zamrażarce. Porcje którą będziesz spożywać na bieżąco, trzymaj w lodówce. Na twarde masło o poranku najlepszy jest ten sposób. Tę awanturę o smarowidło do kanapek słyszano w sąsiednim województwie.

porcja domowego masła.png
Canva / rodeopix z Pixabay

Źródło: YouTube Romek Zaklinacz Byków

Tagi: Masło Mleko sól