Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Pij raz dziennie, a zauważysz duże zmiany. Dietetyk zachwala hitowy napój

Pij raz dziennie, a zauważysz duże zmiany. Dietetyk zachwala hitowy napój

Dietetyk poleca matchę
canva/Kung_Mangkorn; Screen z filmu na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński

Niejeden dietetyk zaleci czasem nietypowy produkt, który może bardzo dobrze na nas wpłynąć, a przy okazji stanowić smaczne urozmaicenie jadłospisu. Dr Bartek Kulczyński wskazał ostatnio napar, którego regularne picie ma szereg korzyści. Matcha — bo o niej mowa — nie wszystkim jest znana, a zdecydowanie warto się do niej przekonać. Można tylko zyskać.
 

Dietetyk poleca picie matchy

Zdaniem dr. Bartka Kulczyńskiego matcha, czyli specjalnie uprawiana herbata zielona, ma wiele przewag nad innymi rodzajami wykorzystywanymi do sporządzania naparów roślin.

Jej ogromną zaletą jest spożywanie liści w całości. Są one mocno sproszkowane i w tej postaci rozprowadzane w wodzie wraz z zawartym w nich substancjami prozdrowotnymi.

Liście matchy zbiera się też stosunkowo szybko, bo już po kilku tygodniach od rozpoczęcia uprawy, a wzrost odbywa się w cieniu. To sprawia, że gromadzi się więcej związków poprawiających stan zdrowia człowieka.

Rączka pokazał jak robi ogórki kiszone. Bez tych liści nie wyjdą smaczne

W czym pomoże matcha?

Regularne sięganie po napar z tej odmiany zielonej herbaty będzie miało znaczny wpływ na poprawę działania układu krążenia, m.in. poprzez obniżanie ciśnienia krwi czy przywracanie równowagi między cholesterolem HDL i LDL. Ponieważ napar zawiera znaczne ilości kofeiny, która doskonale pobudza, będzie świetnym zamiennikiem kawy.

Dietetyk podkreśla też, że matcha jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek i tkanek np. na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nie bez znaczenia będzie też dobry wpływ matchy — a konkretnie przeciwutleniaczy z grupy katechin — na poprawę koncentracji.

Napar będzie także dobrym wsparcie dla osób narażonych na silny stres. W tym zakresie organizm wesprze też L-teanina, która, wpływając na funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu, doprowadza do obniżenia napięcia, złagodzenia lęków i poprawy nastroju. Wielu badaczy dowiodło też, że matcha jest cenna w profilaktyce i leczeniu depresji.

Jak przygotować pyszna matchę? Dietetyk zdradził prosty przepis

Zrobienie dobroczynnego herbacianego naparu nie wymaga wiele zachodu. Wystarczy zalać 3 g zielonej herbaty matcha 100 ml wody w temperaturze 75-80 stopni Celsjusza. Proszek należy starannie wymieszać z płynem, najlepiej przy pomocy bambusowego mieszadełka. Gdy się spieni, można podawać.

Uwaga: jeśli nie mamy specjalnego sprzętu spieniacz do mleka czy łyżeczka także się sprawdzą. Konieczne jest przede wszystkim doprowadzenie proszku do odpowiedniej konsystencji w wodzie.

Jak podawać matchę?

Świeżo sporządzona matcha nie wymaga dodatków. Można jednak podkręcić jej smak poprzez dodanie spienionego mleka lub roślinnego odpowiednika.

Mlekiem można też zastąpić wodę i uzyskać przyjemnie słodki napar. Podgrzany do temperatury 60-70 stopni Celsjusza nabiał zawiera bowiem znacznie mniej laktozy, która w takich warunkach rozpada się na glukozę i fruktozę.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na pobudzające i smaczne kawy. Polecamy znakomitą wersję z tonikiem oraz cold brew. Kawa podobnie jak matcha ma wiele zalet, o czym już wcześniej pisaliśmy.

matcha okiem dietetyka.png
canva/Defne  Ayyıldız, Pexels

Źródło: YT/Dr Bartek Kulczyński