Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Moja mama daje to do ogórków zamiast chrzanu. Jej przetwory nie mają sobie równych
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.06.2024 16:42

Moja mama daje to do ogórków zamiast chrzanu. Jej przetwory nie mają sobie równych

układanie ogórków w słoiku
fot. Canva

Zestawy do kiszenia są na progu lata dostępne w każdym sklepie. Czy jednak są kompletne? Cóż, co kto lubi. W końcu oprócz kopru i chrzanu można do ogórków dodawać składniki, które sprawiają, że przetwory są jedyne w swoim rodzaju.

Kiszenie ogórków

W sezonie na kiszonki to ogórki, koper i czosnek przejmują we władanie stoiska z warzywami. Przygotowujemy małosolne na już i weki na zimę. W tych ostatnich zazwyczaj używamy tradycyjnej mieszanki dodatków.

Składa się ona zazwyczaj z czosnku, łodyg kopru razem z baldaszkami i kawałków korzenia i/lub liści chrzanu. Zapewniają one ogórkom kiszonym chrupkość i doskonały smak. Są jednak także dodatki, o których pamiętamy rzadziej. Do tych ostatnich należy gorczyca.

ogórki kiszone w słoiku
fot. Canva
Gessler znowu podniosła ceny jagodzianek. Komentarze klientów nie pozostawiają wątpliwości

Ogórki kiszone z gorczycą

W tym przepisie zastępujemy nią chrzan. Gorczyca służy bowiem nie tylko do wyrobu musztardy. Nazywana tak od gorzkiego, wręcz gryzącego smaku, świetnie sprawdza się, kiedy oddaje smak ogórkom.

Składniki

  • 1 kg nieprzerośniętych ogórków gruntowych
  • 2 główki czosnku
  • Garść liści czarnej porzeczki
  • 1 łyżka ziaren gorczycy
  • 2 łodygi kopru
  • 2-3 łyżki soli do przetworów

Kiszenie ogórków z gorczycą

Dwa słoiki dokładanie wyparzamy. Na dno układamy po 1-2 liście czarnej porzeczki i łodygę kopru. W garnku zagotowujemy dwa litry wody z solą i lekko studzimy.

Ogórki myjemy i ciasno upychamy w słoiku, zostawiając 2-3 cm wolnej przestrzeni od krawędzi. Dodajemy obrane ząbki czosnku i zasypujemy gorczycą.

Ciepłą wodą zalewamy ogórki tak, by dokładnie pokrywała warzywa. Słoiki mocno zakręcamy i ustawiamy do góry dnem do wystudzenia. Jeśli wieczka po pół dnia będą wklęsłe, nie trzeba ich pasteryzować. Po kilku dniach, kiedy woda stanie się mętna, można przełożyć słoiki do lodówki. Na efekty czekamy ok. 2-3 tygodnie.

Wypróbuj też przepisy na chłodnik litewski Jakuba Kuronia i tradycyjną zupę jabłkową.

ogórki z gorczycą
fot. Canva