Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Polacy ją pomijają, a to jedna z najzdrowszych ryb. Do tego można ją kupić za grosze
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 09.02.2024 13:22

Polacy ją pomijają, a to jedna z najzdrowszych ryb. Do tego można ją kupić za grosze

sardynki
Canva/@marmo81

Nie rezygnuj z ryb w swojej diecie. Zacznij je jeść ze względu na zdrowie. Wcale nie musi to kosztować masy pieniędzy. Z tym artykułem dowiesz się, która ryba jest najzdrowsza i dlaczego warto ją jeść.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby warto włączyć do swojej diety nie tylko z racji smaku. Przede wszystkim, dlatego, że dzięki nim w łatwy sposób dostarczymy niezbędne wartości odżywcze. Ryby dostarczają między innymi kwasy tłuszczowe omega-3

Dzięki nim poprawisz funkcjonowanie układu krążenia. Obniżysz ciśnienie krwi, a także obniżysz poziom cholesterolu. Kwasy omega-3 działają także przeciwzapalanie. A to z całą pewnością przyda się okresie zimy i zachorowań.

ryby.jpg
Canva/@AlexRaths
Nie rezygnuję z kotletów, kiedy przychodzi piątek. Mięso zastępuję tymi składnikami, nawet mąż się zajada

Nie musi być drogo

Nieraz spotykałem się ze stwierdzeniem, że jedzenie ryb wiąże się ze sporymi wydatkami. Zapewne ty też omijałaś ryby szerokim łukiem właśnie przez to. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście są ryby, których cena kilkukrotnie przekracza wartość mięsa na obiad dla całej rodziny, ale są też wyjątki.

Cena tej ryby nie przekracza 39 złotych za kilogram. Różnica w cenie pomiędzy, na przykład kurczakiem jest naprawdę niewielka. Warto, więc sobie czasami urozmaicić jadłospis i wpłynąć na poprawę swojego zdrowia. 

Jedna z najzdrowszych ryb

Ryba, która jest zarówno tania, a dodatkowo należy do tych najzdrowszych to sardynka. Wiem, pewnie kojarzysz tylko sardynki z puszki, ale możesz ją także kupić surową i upiec w piekarniku. Będzie wtedy zdrowa i idealnie sprawdzi na obiad. Oczywiście, jeżeli chcesz zaoszczędzić lub nie chcesz jeść pieczonej ryby, to te z puszki również będą świetnym wyborem

To, co sprawia, że ta ryba jest tą najzdrowszą to fakt, że nie zawiera toksyn, takich jak na przykład rtęć. Dodatkowo zawiera sporą ilość wspomnianych już kwasów tłuszczowych, a także witaminy. Między innymi B12, która poprawia działanie układu sercowego oraz witaminę D, odpowiedzialną za układ kostny

Jak widzisz, jest to zdrowa ryba w rozsądnych pieniądzach, którą warto dodać do swojej diety. Przy okazji urozmaicisz swój stały jadłospis i wniesiesz do swojej kuchni więcej świeżości. Sprawdź, ja zrobić pyszne śniadanie w 15 minut oraz dowiedz się co dodawać do herbaty, aby wzmocnić swoją odporność.

sardynki w puszce.jpg
Canva/@ettores69