Posmaruj tym schab, obtocz w panierce i usmaż. Inne kotlety mogą się schować
Jak w przypadku każdej potrawy o niewielkiej liczbie składników, mała zmiana przepisu na kotlety schabowe przynosi wyraźne efekty. Oto przepis na wariant kotletów z mięsistą, smaczną panierką. Użycie tych dodatków zmiękczy mięso i nada mu soczystości.
Kotlety schabowe z dodatkami
Możliwości modyfikacji przepisu na kotlety schabowe jest mnóstwo. Do panierki dodawać można przyprawy , a nawet zastępować bułkę tartą różnymi rodzajami alternatywnych produktów, takich jak rozbite płatki kukurydziane czy tarty ciemny chleb.
Ważną kategorią takich „udziwnień” kotletów jest marynowanie mięsa . Pomaga ono rozbić chude włókna i – razem z ubijaniem kotletów – zmiękczyć mięso. Schab wieprzowy, produkt chudy i o zwartej strukturze, potrzebuje takich zabiegów szczególnie.
Kotlety marynowane w musztardzie i majonezie
Stąd własnie pomysł, by dodać kotletom smaku i miękkości przez zamarynowanie ich w musztardzie i majonezie. Potraktować to można jako dodatkową warstwę panierki, w której później obtoczymy takie kotlety . Składniki obu sosów pomogą rozbić cząsteczki mięsa, a kotlety wyjdą aromatyczne i miękkie.
Składniki
- ½ kg kotletów ze schabu wieprzowego
- 50 ml majonezu
- 50 ml musztardy
- 1 duży ząbek czosnku
- Do panierowania: 1-2 jajka, bułka tarta, mąka
- Sól, pieprz, tłuszcz do smażenia
Kotlet schabowy na niedzielę
Kotlety schabowe przykrywamy folią i rozbijamy tłuczkiem, aż podwoją powierzchnię. Posypujemy je z obu stron solą i pieprzem i układamy w stosik, by przyprawy dobrze przeniknęły do mięsa.
Do kotletów przygotowujemy marynatę. Jedna ze szkół mówi, by kotlety smarować z jednej strony musztardą, z drugiej majonezem rozmieszanym z przeciśniętym czosnkiem. Dla ułatwienia można jednak połączyć te trzy składniki w miseczce, a następnie na każdą stronę kotleta nałożyc po łyżce sosu i rozsmarować.
Tak przygotowane kotlety powinny spędzić ok. godziny w lodówce . Pamiętajmy jednak, że kotlety muszą przed smażeniem wrócić do temperatury pokojowej . Trzeba więc wyjąć je z lodówki najpóźniej na pół godziny przed smażeniem.
Kotlety obtaczamy w mące, roztrzepanym jajku, a następnie w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu o wysokim punkcie dymienia , aż będą złociste z obu stron.
Wypróbuj też przepisy na zapiekankę makaronową pod beszamelem i ruloniki z sera i ciasta francuskiego .