Przepis na kultowe szare kluski z dodatkiem kiszonej kapusty
Szare kluski są kultowym daniem, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu szaremu kolorowi, uzyskiwanemu dzięki dodaniu ziemniaków. Aby urozmaicić ich smak, warto podaż je z duszoną kiszoną kapustą oraz chrupiącymi skwarkami. Przepis na kluchy jest banalnie prosty, więc dosłownie każdy może zabrać się za jego przygotowanie w domowym zaciszu.
Szare kluski są niczym innym jak ciastem z ziemniaków, jajek oraz mąki. Szara barwa jest zasługą właściwości kartofli, które przy kontakcie z powietrzem utleniają się i ciemnieją - im dłużej więc starte ziemniaki będą stały na blacie, tym ciemniejszy kolor będą miały kluski.
Tradycyjnie podawane były właśnie z duszoną kiszoną kapustą, dzięki czemu wraz z poniższym przepisem można powrócić do kulinarnych korzeni tej potrawy. Nie można także zapomnieć o posypaniu całości skwarkami z wierzchu, co nada chrupkości oraz znacznie intensywniejszego smaku.
Przepis na szare kluski
Składniki:
Ciasto:
1 kg ziemniaków
2 jajka
1 szklanka mąki pszennej
sól
3 ugotowane ziemniaki
Duszona kapusta:
750 g kiszonej kapusty
1 cebula
3 łyżki smalcu
liść laurowy
szklanka wrzątku
3 ziela angielskie
sól
pieprz
Zacznij od obrania surowych kartofli i umycia ich pod bieżącą wodą. Zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach, przełóż na sitko i odciśnij z nadmiaru wody. Ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę i dodaj do surowych.
Kiszoną kapustę opłucz z nadmiaru soku, posiekaj na mniejsze kawałki, włóż do garnka, zalej wodą, dodaj liść laurowy oraz ziele angielskie, Gotuj kapustę do pełnej miękkości. Gdy będzie miękka, odcedź ją z wody, dodaj smalec i podsmażaj przez kilka minut. Dopraw solą i pieprzem.
Do kartofli wrzuć jajka, mąkę oraz sól. Wymieszaj całość dokładnie i przełóż na płaski talerz. Rozprowadź masę w taki sposób, aby była równa. W garnku zagotuj wodę, posól ją i wkładaj łyżką porcje ciasta. Po ok 3-4 minutach od wypłynięcia wyławiaj je. Podawaj od razu z duszoną kapustą. Więcej przepisów na kluski ziemniaczane znajdziesz na naszej stronie. Zobacz jak zrobić kluski śląskie, a także tradycyjne kluski ziemniaczane.
Źródło zdjęcia: canva/Dar1930, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak prawidłowo gotować parówki? Zdradzamy najważniejsze zasady
Lekkie i idealnie chrupiące placki ziemniaczane bez smażenia
Aksamitne racuchy na maślance. Bez drożdży i proszku do pieczenia
Źródło: przyslijprzepis Zapraszamy na nasz Instagram