Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przestałam moczyć śledzie w mleku. Wybieram inny, zaskakujący napój, efekt jest 100 razy lepszy

Przestałam moczyć śledzie w mleku. Wybieram inny, zaskakujący napój, efekt jest 100 razy lepszy

śledzie
Canva/Ilia Nesolenyi

Śledzie to obowiązkowa potrawa na moim świątecznym stole. Zwykle moczyłam je w mleku. Jednak to się zmieniło. Teraz wykorzystuję napój, który może budzić pewne zdziwienie. Wymoczone w nim śledzie są delikatne i kruche. 

Wymocz śledzie przed przyrządzeniem

Śledzie są bardzo zdrowe i lubiane w naszym kraju. Często jemy je w oleju, pod smakowitą pierzynką lub smażymy. Te ryby dostarczają nam kwasów tłuszczowych omega-3 i pełnowartościowego białka. W moim domu zwykle robię je na Boże Narodzenie. 

Przed przyrządzeniem potrawy z surowych śledzi musimy je wymoczyć. Popularną metodą, z której i ja korzystałam, było moczenie śledzi w mleku. To sprawiało, że ryby były bardziej miękkie i delikatne w smaku. Jednak teraz do moczenia śledzi wybieram inny, zaskakujący napój. 

śledzie
Canva/atlasstudio
Tak dobrze zrobionego ciasta bez pieczenia jeszcze nie widziałaś! Szybki orzechowiec będzie królem świąt

Śledzie i piwo, czyli sposób na delikatność

Do moczenia tych smacznych ryb wykorzystuję piwo. Ten alkoholowy napój może budzić pewne zdziwienie, ale zapewniam, że daje świetny efekt. Śledzie są bardzo delikatne, kruche i pyszne. Piwo nadaje miękkości rybom i podkreśla głębię smaku. 

Śledzie moczymy w mieszance piwa i przypraw takich jak czarny pieprz w ziarnach i liście laurowe. Dzięki takiej mieszance mają wyjątkowy smak, a potrawy z nich przyrządzone po prostu rozpływają się w ustach. Polecam przepis, dzięki któremu śledzie zyskają wyjątkowo delikatny smak i kruchość. 

Jak moczyć śledzie w piwie?

Składniki:

  • filety śledziowe
  • 500 ml piwa
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziarenek czarnego pieprzu

Moczenie śledzi w piwie, zaczynamy od wlania tego napoju alkoholowego do rondelka. Dodajemy do niego liście laurowe i czarny pieprz w ziarnach. Składniki podgrzewamy na wolnym ogniu kilka minut. 

Następnie filety śledziowe przekładamy do dużego słoika i zalewamy przestudzonym piwem z przyprawami. Słoik zakręcamy i odstawiamy na dobę w chłodne miejsce. Po upływie tego czasu śledzie wyjmujemy z piwnej zalewy i przyrządzamy je według ulubionego przepisu. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić śledzie według starego przepisu. Podawaliśmy też przepis Agaty Rubik na śledzie. 

śledzie
Canva/atlasstudio

Źródło: beszamel.se.pl, smaker.pl