Smakosze.pl
Rosół

wikipedia.org/MOs810 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Nieznany fakt o gotowaniu rosołu

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Rosół niczym z restauracji w twoim domu? Nic prostszego. Krótki poradnik sprawi, że zaczniesz gotować niczym kucharz. Idealny rosół stworzysz przy pomocy kilku niezwykłych dodatków. Najważniejszym z nich mięso o odpowiednim kol

Rosół w każdym domu smakuje nieco inaczej. Każdy z nas ma swoje sprawdzone sposoby na poprawienie jego smaku i wydobycie z mięsa i warzyw tego, co najlepsze. Nie znaczy to jednak, że znane nam smaki nie mogą być jeszcze lepsze. Ten poradnik sprawi, że zaczniesz gotować po mistrzowsku.

Jakie mięso na rosół?

Kucharze i sama Magda Gessler radzą, by do gotowania rosołu używać kilku różnych rodzajów mięsa. Kurczak, wołowina czy kaczka - każde z tych mięs ma swój charakterystyczny smak, który wzbogaca bulion. Jednak nie tylko rodzaje mięsa są istotne, ale także kolor tłuszczu, którym są obrośnięte.

Mięso z marketów, zwłaszcza kurczak ma blady, biały tłuszczy, który nie ma za wiele smaku. Dlatego najlepiej wybierać ekologiczne mięso, którego tłuszcz ma lekko żółtą barwę i jest doskonałym nośnikiem smaku. Dodatek takiego mięsa sprawia, że rosół nabiera intensywności, jakiej nigdy nie osiągniemy przy użyciu mięsa z marketu. 

Obowiązkowym dodatkiem do rosołu jest także palona na brązowo cebula w łupinkach. Na średniej wielkości garnek bulionu użyj co najmniej 3-4 sztuki, to właśnie one sprawią, że rosół nabierze pięknego głębokiego koloru i lekko dymnego aromatu. 

Idealne zioło do rosołu

Aromatyczny afrodyzjak, który nadal jest pomijany w kuchni Polaków. Lubczyku nigdy do rosołu nie oszczędzajmy, lekko słodkie ziele doskonale współgra z bulionem i bogactwem warzyw. Sto razy lepiej sprawdzi się niż gotowe mieszanki przypraw z glutaminianem. 

Na wyjątkowe okazje warto przygotować chociaż raz na jakiś czas domowy makaron. Absolutnie żaden produkt ze sklepów nie może się z nim równać. Przygotowanie go zajmuje 30 minut oraz dodatkowy kwadrans na posprzątanie kuchni, ale efekt całkowicie to wynagradza. 

Jak radzić sobie z mętnym rosołem?

Mętniejący rosół nie jest niczym dziwnym, ponieważ w czasie gotowania mięsa wydostają się z niego różne zanieczyszczenia, białko i inne substancję, które zmętniają zupę. Aby wykonać klarowną zupę, należy pozbyć się szumowin, które pływają na wierzchu zupy. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają szumowiny, jest to ta szara piana, która pływa na powierzchni. Jak ją ściągnąć?

[EMBED-18]

Aby zebrać szumowiny, możemy użyć kilku narzędzi. Wystarczająco dobra będzie zwykła łyżka, którą delikatnie zbieramy szumowiny i wylewamy je do zlewu. Duża łyżka z dziurami, taka jaką wykorzystujemy do wyławiania pierogów, też będzie idealna, ponieważ uda nam się zebrać szumowiny bez strat w zupie.

Idealnym narzędziem jest jednak zwykłe sitko, które zbierze największą ilość szumowin bez marnowania jakiejkolwiek ilości zupy. W początkowym momencie gotowania szumowin będzie najwięcej, więc wtedy warto trochę nad zupą postać i obserwować.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: maxgotujeznatury

Zapraszam na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >