Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Sanepid bije na alarm, nie kupuj i natychmiast wyrzuć! Spożycie na własną odpowiedzialność
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.07.2024 13:25

Sanepid bije na alarm, nie kupuj i natychmiast wyrzuć! Spożycie na własną odpowiedzialność

półki w sklepie
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Służby sanitarno-epidemiologiczne opublikowały ostrzeżenie przed jedną z partii płatków owsianych. W płatkach, opisanych jako bezglutenowe, podczas badania wykryto jednak gluten.  Osoby z alergią na pszenicę lub z nietolerancją glutenu muszą uważniej przyjrzeć się opakowaniu.

Gluten w płatkach owsianych

Płatki owsiane co do zasady są produktem bezglutenowym. Przygotowuje się je z owsa, który nie zawiera tego białka. Jednak ziarna te wchodzą w czasie produkcji w kontakt z innymi zbożami, dlatego w wypadku normalnych płatków producenci nie gwarantują, że są one w pełni bezglutenowe.

Z tego powodu produkuje się płatki osobno oznaczone tym określeniem. Opisane są one na opakowaniu jako bezglutenowe. Dlatego często sięgają po takie śniadanie osoby chore na celiakię lub uczulone na pszenicę. To właśnie one powinny uważać na jedną z partii płatków. Sanepid, który je przebadał takie płatki, ostrzega.

opakowanie płatków nie-bezglutenowych
fot. Sanepid
Tak szybko zrobisz najlepsze ogórki kiszone i małosolne. Genialny trik

Sanepid: Uwaga na nie-bezglutenowe płatki

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność glutenu w płatkach owsianych bezglutenowych RADIX-BIS, numer partii 08.11.2024, najlepiej spożyć przed 08/11/2024, kraj pochodzenia Wielka Brytania – ostrzega Sanepid na swojej stronie internetowej.

Jak dodaje Sanepid, firma Radix-Bis zobowiązała się do wycofania feralnej partii płatków. Stosownej informacji można się też spodziewać w sklepach, do których trafiły płatki. Warto zawsze zwracać uwagę na stosowne informacje.

Sanepid na straży zdrowej żywności

Sanepid regularnie wydaje ostrzeżenia przed uchybieniami w produkcji żywności. Tydzień przed płatkami uprzedzano przed bakteriami E. coli i Salmonella w tatarze z Zakładów Mięsnych Łuków o numerze partii 1801207. Browary Kormoran miały zaś wycofać partię bezalkoholowego Radlera Gorzka Pomarańcza. Prawdopodobnie przez nadmiar nagazowania napoju butelki mogły wybuchnąć.

Fala lipcowych upałów sprawia, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność wobec żywności. Zwracajmy uwagę na mięso i nabiał, w tym lody, a zwłaszcza na warunki ich przechowywania. Jeśli lodówka wydaje się za ciepła, a lada chłodnicza stoi w słońcu, zastanówmy się dwa razy nad zakupem jedzenia.

Wypróbuj przepis na mizerię po szwedzku i ważny składnik mięsa na kotlety mielone.

opakowanie tatara z e. coli
fot. Sanepid