Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dodaję do masy na kotlety mielone. Łyżka wystarczy, by mięso było soczyste i pulchne
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.07.2024 07:00

Dodaję do masy na kotlety mielone. Łyżka wystarczy, by mięso było soczyste i pulchne

formowanie mielonych
Fot. Shutter/BERNATSKII IURII

Kotlety mielone to jedno z podstawowych dań dzisiejszej polskiej kuchni. Jest wiele rzekomych tajemnych składników masy na takie kotlety, jednak tylko kilka spośród nich jest naprawdę niezbędnych. Oto najważniejszy z nich.

Miękkie mięso mielone

Hamburgery w amerykańskim stylu nigdy nie były bardziej popularne niż teraz. Przywykliśmy więc powoli do kotletów mielonych, które składają się tylko z mięsa i przypraw. W przeciwieństwie do nich nasze tradycyjne kotlety mielone to kompozycja składników, dzięki którym uzyskujemy danie o zupełnie innym charakterze.

Wymarzone kotlety mielone Polaków są luźne, wilgotne, soczyste i pulchne. Jak to osiągnąć? Za pomocą kilku dodatków. Jednym z nich jest musztarda.

musztarda
fot. Canva
Galaretka z kiwi stężeje w kilka chwil. Wystarczy ta czynność

Dodaj musztardę do kotletów mielonych

Musztarda kojarzy nam się z sosem, który dodajemy do dań dla podkręcenia ich smaku. Tak oczywiście jest. Ma ona jednak także dodatkową funkcję. A to dzięki temu, że jest na bazie octu.

Ocet zmiękcza mięso. Jest kwasem, a zatem ścina białko i rozpuszcza tkankę łączną w mięsie. Mielone ma to do siebie, że już wcześniej – właśnie rozdrabniając je – rozdzieliliśmy najtwardsze części mięsa. Jednak dodanie kwaśnej substancji – jak ocet, choćby ten zawarty w musztardzie – dodatkowo wzmacnia ten proces.

Luźne mięso mielone

Kwaśnych dodatków do mięsa może być oczywiście więcej. Można dodać do niego samego octu, soku z cytryny lub nawet – również kwaśnych – pomidorów. Musztarda sprawdza się jednak najlepiej właśnie ze względu na smak.

Dodając ok. łyżki tej przyprawy na kilogram mięsa, nie zapomnijmy też o odciśniętej z mleka czerstwej bułce oraz drobno posiekanej cebuli. Wtedy możemy być pewni, że kotlety mielone wyjdą miękkie i soczyste.

Wypróbuj też przepisy na małosolne pomidorki koktajlowe i zdrowotny sok agrestowy.

kotlety mielone
fot. Canva