Zupa szczawiowa w nowej odsłonie
Zupę szczawiową możemy zrobić ze świeżego szczawiu lub koncentratu przygotowanego na bazie tego składnika. Nieodłącznym dodatkiem do tego pysznego dania jest jajko, które jak się okazuje pełni w tej zupie wyjątkową "funkcję".
Dlaczego dodajemy jajko do zupy szczawiowej?
Szczaw to roślina, którą bez problemu znajdziemy na łąkach. Wielu smakoszy nie może przejść wokół niej obojętnie. Powinniśmy jednak zawsze zwracać uwagę na to, w jaki sposób podajemy liście szczawiu. Znajduje się w nich bowiem kwas szczawiowy, który w dużych ilościach może mieć niezbyt korzystny wpływ na nasz organizm np. powodować powstawanie kamieni nerkowych.
Na szczęście negatywny wpływ kwasu szczawiowego można częściowo zneutralizować. Właśnie z tego powodu do klasycznej zupy szczawiowej, zawsze dodajemy jajko oraz śmietanę, które są źródłem wapnia.
Polecamy dzisiaj wyjątkowy przepis na tę pyszną potrawę. Sekretę jej smaku jest nietypowy składnik - serek topiony!
Przepis na kremową zupę szczawiową
Składniki:
1 kg świeżego szczawiu lub 2 słoiki koncentratu przygotowanego na jego bazie
1 l bulionu warzywnego lub drobiowego
śmietana do dekoracji
sól
pieprz
2-3 łyżki oliwy
2 kostki serka topionego śmietankowego
śmietana i mąka do zagęszczenia
Sposób wykonania:
Jeśli przygotowujesz zupę ze świeżego szczawiu, to dokładnie go wypłukaj, obetnij twarde ogonki i pokrój na mniejsze kawałki.
Następnie wymieszaj gotowy bulion ze szczawiem (lub koncentratem) i 2 kostkami śmietankowego serka topionego. Doprowadź zupę do wrzenia.
Wymieszaj śmietanę z mąką i odrobiną zupy, wlej ją do garnka. Na koniec dodaj do dania oliwę z oliwek i dopraw go do smaku solą i pieprzem. Zupę szczawiową podawaj z jajkiem na twardo oraz świeżym koperkiem lub natką pietruszki. Możesz udekorować ją również kleksem ze śmietany.
Zainteresował Cię ten artykuł? Polecamy inne przepisy na pyszne zupy. Niedawno podawaliśmy sekretny patent Magdy Gessler na klasyczną pomidorówkę oraz zdradzaliśmy, jak przygotować czerninę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: haps/beszamel
undefined