Sos z papryczek chili do słoików - prosty przepis
Domowy sos z papryczek chili do słoików to prosty przepis na sos, który zachowa swój smak i świeżość przez wiele miesięcy. Sos dodasz do zup, sosów i wielu dań, aby wzmocnić ich aromat i nadać im pikantnego wyrazu. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić sos z papryczek chili na całą zimę.
Sos z papryczek chili jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Doprawisz nim zupy, sosy, mięsa. Ostry sos sprawdzi się w pikantnej kuchni meksykańskiej, np. do przygotowania chili con carne lub buritto z kurczakiem. Sos jest świetny również na kanapki, podkreśla ich smak i nadaje ostrości.
Sos z papryczek chili możesz zrobić z jednego lub wielu rodzajów ostrych papryk. Cebula czerwona i czosnek świetnie łączą się z pikantnym sosem i dodają mu aromatu. Pamiętaj, aby papryczki obierać i mielić w rękawiczkach. Kapsaicyna zawarta w warzywach może podrażnić delikatną skórę dłoni.
Papryczki chili są bardzo zdrowe. Kapsaicyna jest enzymem, który przyspiesza metabolizm, pobudza, zmniejsza stany zapalne, łagodzi ból i wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Papryczki chili jednak należy jeść z umiarem, gdyż ich nadmiar może spowodować pękanie naczynek, zwiększenie ciśnienie tętnicze i problemy trawienne.
Sos do słoików zrobisz również w słodszej i delikatniejszej wersji- tu poznasz przepis na sos paprykowy do słoików z papryki czerwonej.
Przepis na sos z papryczek chili do słoików
Składniki:
500 g ostrych papryczek chili
6 ząbków czosnku
czerwona cebula
szklanka cukru
pół szklanki octu 8%
mały słoiczek koncentratu pomidorowego
łyżka słodkiej papryki mielonej
5 łyżeczek soli
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Jak zrobić sos z papryczek chili do słoików?
Z papryczek usuń nasiona, warzywa zmiel w maszynce do mięsa lub zetrzyj na tarce, oprósz papryką słodką, wymieszaj. Czosnek przeciśnij przez praskę, cebulę zetrzyj na tarce lub bardzo drobno posiekaj.
W dużym garnku zagotuj litr wody z cukrem i solą, następnie dodaj papryczki, czosnek, cebulę, gotuj 10 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wlej ocet i dodaj koncentrat pomidorowy, gotuj kolejne 10 minut.
Źródło zdjęcia: canva/grafvision Mąkę ziemniaczaną rozpuść w odrobinie zimnej wody, następnie wlej ją do garnka, mieszaj, aż całość zacznie gęstnieć. Gorący sos przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i pasteryzuj 20 minut.