Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Staropolska zupa wigilijna, o której mało kto słyszał. To połączenie smaków może zaskoczyć
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 09.12.2024 16:45

Staropolska zupa wigilijna, o której mało kto słyszał. To połączenie smaków może zaskoczyć

zupa wigilijna
Fot. Shutterstock/Algirdas Mazeika

Na Wigilię zwykle podajemy barszcz czerwony lub zupę grzybową. Jednak warto sięgnąć po przepis naszych przodków i ugotować staropolską zupę wigilijną o nazwie Garus. Połączenie suszonych owoców, piernika i ziemniaków zaskakuje, ale też smakuje wybornie. 

Garus, czyli staropolska receptura

Przyzwyczajeni jesteśmy do smaku barszczu czerwonego i zupy grzybowej na Wigilię. Czasem podaje się zupę rybną lub żurek z dodatkiem ryby. Jednak niewiele osób słyszało o zupie o nazwie Garus. Tę wyjątkową zupę wigilijną gotuje się z suszonych śliwek, jabłek i gruszek.

Do staropolskiej potrawy trafiają też rodzynki, cynamon i piernik miodowy. Już wiemy, że będzie dość słodko i korzennie. Jednak prawdziwym zaskoczeniem są tu ziemniaki. Niby nie pasują, ale w połączeniu z suszonymi owocami, smakują tu nadzwyczaj dobrze. 

suszone śliwki.jpg
Fot. Canva/Olga Kriger

 

Rozkładam ciasto francuskie na kratce i dodaję jabłka. Rodzina oszaleje, gdy podam ten deser na święta

Jak ugotować Garus, czyli staropolską zupę wigilijną?

Składniki:

  • 300 g suszonych śliwek
  • 50 g suszonych jabłek
  • 50 g suszonych gruszek
  • 50 g rodzynek
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżka maki pszennej
  • 50 g piernika miodowego
  • 1 łyżka cynamonu
  • 800 g ziemniaków

Przygotowanie zupy Garus zaczniemy od umycia, obrania i ugotowania ziemniaków w osolonej wodzie. Umyte i wcześniej namoczone suszone owoce gotujemy w tej samej wodzie, w której moczyły się z ziemniakami. Woda powinna przykryć owoce.

Ugotowane miękkie owoce blendujemy, łączymy z własnym wywarem, dokładamy pokruszony piernik. Wsypujemy cukier, cynamon i gotujemy do momentu, aż piernik całkowicie się rozmoczy.

Staropolska zupa wigilijna na twoim stole

Zupę zagęszczamy zawiesiną z mąki i wody. Następnie zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. W trakcie gotowania pamiętamy o częstym mieszaniu. Ziemniaki odcedzamy, nakładamy do talerzy i  zalewamy zupą. 

Przygotowanie zupy Garus nie jest trudne. Efekt zaskoczy każdego. Wyjątkowy smak owoców, cynamonu i piernika robi wrażenie. Ziemniaki łagodzą słodycz i korzenny smak. Dlatego warto ugotować tę zupę i podać ją na Wigilię. Pisaliśmy o tym, jak przygotować schab po japońsku z przepisu Tomasza Strzelczyka. Polecaliśmy przepis babci na doskonały krupnik. 

kolacja wigilijna.jpg
Fot. Canva/olejx

Źródło: przepisy.pl