Ta surówka jest lepsza niż z restauracji. Robię ją z jednego z najzdrowszych warzyw
Orzeźwiająca. Tak można opisać tę prostą surówkę z soczystych i wyrazistych w smaku, głównie zielonych warzyw. Jej podstawą jest produkt, którego nie nauczyliśmy się jeszcze chyba doceniać.
Surówka z selera naciowego
Minęły już czasy, kiedy seler kojarzył się jedynie z bulwą, którą wrzucamy do rosołu. Coraz łatwiej w naszych sklepach kupić łodygi selera, zwane zwykle selerem naciowym. Pęczek grubych, mięsistych łodyg może wymagać wycięcia łykowatych nitek, ale poza tym to soczysta, niezwykle smaczna roślina, którą wprost trudno skojarzyć z członkiem kwartetu włoszczyzny.
Chodzi jednak nie tylko o smak. Seler jest niskokalorycznym źródłem wielu bogactw, których potrzebuje nasz organizm. Podobno ma 86 składników, które mają na nas dobroczynny wpływ. Należą do nich witamina C, B, E i PP kwas foliowy. Ciemnozielone części selera zawierają natomiast nieco beta-karotenu, który stymuluje wytwarzanie przez nasz organizm witaminy A. Seler naciowy świetnie też działa zarówno na układ pokarmowy, jak i krążenie.
Znany ksiądz odwiedził kontrowersyjny lokal. "Strasznie mnie wkurza, że to się udało"Seler naciowy w surówce
Zdjęcia do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału kulinarnego Damian – Kuchnia od kuchni, gdzie wykorzystywane są jaśniejsze łodygi selera razem z liścmi. My polecamy rozdzielić łodygi selera, największe wykorzystać w innych przepisach, a liście odciąć i posiekać osobno. Będą doskonałe do posypania naszej sałatki.
Składniki
- Młode łodygi z pęczka selera naciowego
- 1 mała czerwona cebula
- 3 ząbki czosnku
- Pęczek natki pietruszki
- 40 ml soku z limonki
- 3 łyżki oliwy
- Sól, pieprz, odrobina cukru
Surówka egzotyczna z limonką
5-6 młodych łodyg selera siekamy na cienkie plasterki. Listki odcięte z łodyg siekamy osobno i odkładamy do posypania sałatki. Cebulę przekrawamy na połowy i skroimy w cieniutkie pióra. Pęczek pietruszki siekamy.
Przeciśnięty przez praskę czosnek umieszczamy w małym słoiku. Zalewamy oliwą i sokiem z limonki, przyprawiamy solą, pieprzem i odrobiną cukru. Słoik zakręcamy i energicznie wstrząsamy, aż sok z limonki i oliwa połączą się w emulsję.
Warzywa umieszczamy w salaterce i zalewamy sosem ze słoika. Najlepiej odstawić ją do lodówki na kilka godzin, by smaki się przegryzły. Przed podaniem skrapiamy surówkę kilkoma kroplami soku z limonki i posypujemy liśćmi selera naciowego.
Wypróbuj też przepisy na sałatkę siedmiowarstwową i ciasto waciak.