To ciasto wygląda i smakuje lepiej niż z cukierni. Hit na ostatni weekend karnawału
To naprawdę szybkie biszkoptowe ciasto wykonujemy zaledwie z kilku łatwo dostępnych i tanich składników. Świetnie prezentuje się podane jako całość, ale po pokrojeniu na porcje wygląda jak najprawdziwsze ciastka z cukierni.
Ciasto Waciak
To ciasto nazwane zostało waciakiem pewnie ze względu na swoją strukturę. Ubita śmietanowa masa uzupełnia się z dwiema warstwami lekkiego biszkoptu na samych białkach. Za kontrast służą kawałki galaretki w kilku owocowych kolorach. Chodzi zresztą nie tylko o kontrast wizualny, ale i smakowy. Łagodne, waniliowe nuty jasnych składników kontrastują się z żywością tych wielobarwnych.
Na przygotowanie takiego ciasta warto przeznaczyć około godziny. Jest jednak znacznie prostsze, niż to brzmi, ponieważ za dużą część odpowiada pieczenie oraz zsiadanie się galaretki. Ta zaś potrzebna jest nam już na wczesnym etapie przygotowywania deseru.
Ta sałatka to hit na ostatki. Lepsza niż gyros, jarzynowa i bankietowa razem wziętePrzygotowujemy waciaka
Jako kontrastowe galaretkowe składniki tego ciasta posłużyć mogą produkty o dowolnym smaku. Kanał Wystrzałowa kuchnia, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu, używa zapewne kiwi, pomarańczowej i wiśniowej. My polecilibyśmy żółcień cytrynowej galaretki, która doda świeżości i wyostrzy apetyt.
Składniki
- 200 ml białka jajek
- 180 g cukru
- 220 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 600 g śmietany 18%
- 120 g cukru pudru
- 4 łyżeczki żelatyny
- 3 opakowania galaretek w różnych kolorach
- Szczypta soli
Ciasto z kremem i galaretką
Przygotowanie ciasta zaczynamy od przyrządzenia galaretek w osobnych naczyniach według przepisu na opakowaniu. Na płaskich półmiskach albo talerzach do zupy galaretki zetną się najszybciej. Kiedy przestygną, warto włożyć je do lodówki, by przyspieszyć tężenie.
Białka jajek ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Powoli, ciągle mieszając mikserem, dosypujemy cukier na gładką ubitą pianę. Dodajemy przesianą mąkę i proszek do pieczenia i delikatnie łączymy składniki szpatułką lub drewnianą łyżką. Wylewamy masę na głęboką blachę, w której będziemy następnie przygotowywali całe ciasto. Blacha musi być wyłożona papierem do pieczenia, by biszkopt można było łatwo wyjąć.
Po upieczeniu biszkoptu przez 20-25 minut w piekarniku ustawionym na 180 stopni, wyjmujemy go na blat i lekko studzimy. Biszkopt wyjmujemy z blachy i przekrawamy z grubości, by otrzymać spód i wierzch.
W szklance rozrabiamy żelatynę w gorącej wodzie nalanej do ⅓ wysokości (ok. 80 ml). Roztwór lekko studzimy. W misce ubijamy śmietanę z cukrem pudrem. Dodajemy przestudzoną żelatynę i dokładnie mieszamy.
Galaretki tniemy nożem wzdłuż i w poprzek na siatkę kwadratów. Podważamy je łyżką lub ręką i przekładamy do masy śmietanowej. Bardzo delikatnie mieszamy, by były równomiernie rozmieszczone w masie. Całość wylewamy na spód biszkoptu ułożony w blasze. Masa powinna być na tyle rzadka, że sama się wypoziomuje, ale w razie potrzeby można lekko jej pomóc. Gotowe ciasto posypujemy cukrem pudrem i odstawiamy do lodówki, by do końca stężało.
Wypróbuj też przepisy na odchudzającą zupę i napar ratujący po przejedzeniu.