Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Te placki smakują 100 razy lepiej od ziemniaczanych. Ważny jest 1 składnik
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 12.07.2024 17:43

Te placki smakują 100 razy lepiej od ziemniaczanych. Ważny jest 1 składnik

placki na patelni
Fot. Canva/JackF, Getty Images

Smażone placki to jedna z najlepszych przekąsek w zabieganym dniu. Są szybkie w przygotowaniu i pożywne. Zazwyczaj sięgamy po przepis na placki ziemniaczane, jednak można zastąpić go jeszcze lepszym składnikiem.

Placki z kapusty kiszonej

Placki ziemniaczane mają wiele zalet. Ziemniaki są pożywne i doskonale sycące – w sam raz na większy apetyt. Jednak ten skrobiowy produkt to węglowodanowa bomba. Czy można znaleźć dla nich alternatywę?

Okazuje się, że to całkiem łatwe. Sięgnijmy więc po kapustę. Placki takie można przygotować z kiszonej albo, jak w tym wypadku, świeżej wersji. Warto skorzystać z tego przepisu zwłaszcza w okresie, kiedy łatwo kupić młodą kapustę.

stosik placków
fot. Canva
Drobno pokrój i dodaj do mięsa. To najlepsze mielone, jakie kiedykolwiek jadłam

Zdrowe placki nie-ziemniaczane

Kapusta jest bardzo ceniona przez dietetyków. Zawiera białko, a przede wszystkim jest niskokaloryczna. Pożywny posiłek otrzymujemy więc w nieco lżejszej wersji. Do placków można dodać odrobinę kurkumy, która jest tu nietypową przyprawą. Dodaje jednak nieco charakterystycznej, gorzkiej pikanterii. Placki są też dzięki niej przyjemnie rumiane.

Składniki

  • 400 g białej kapusty
  • 300 ml maślanki lub kefiru
  • 2 jajka
  • 50 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki kurkumy
  • Sól, pieprz

Placki jak ziemniaczane

Kapustę drobno szatkujemy i mieszamy w misce z maślanką lub kefirem. Przyprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy na kilkanaście minut.

Po upływie tego czasu dodajemy pozostałe składniki. Wszystko razem wyrabiamy na jednolitą masę. Próbujemy na smak i ewentualnie przyprawiamy jeszcze raz solą i pieprzem.

Na patelni rozgrzewamy solidną porcję oleju do smażenia lub masła klarowanego. Smażymy podobnie jak placki ziemniaczane, nakładając łyżką porcję. Odwracamy, by były rumiane z obu stron. Usmażone zdejmujemy na ręcznik papierowy, by wypił nadmiar tłuszczu.

Wypróbuj też przepisy na domowe suszone pomidory i zupę kurkową.

placki z kapusty
fot. Canva