Muszki owocówki są insektami, które potrafią pojawić się w naszej kuchni niespodziewanie. Czasami wystarczą świeże owoce położone na blacie czy odstawiona na moment szklanka soku, by zajęły naszą kuchnię. Dowiedzcie się co zrobić, aby skutecznie się ich pozbyć. Sprzątanie kuchni nie będzie mozolne, jeśli będziemy je przeprowadzać regularnie. Aby wyczyścić kuchenkę czy lodówkę wystarczą domowe specyfiki, których przyrządzenie jest naprawdę proste. Porządek w kuchni to jedna z metod zapobiegania pojawianiu się niepożądanych gości.
Nawet kilka chwil braku uwagi może skończyć się ogromną katastrofą i koniecznością wyrzucenia przypalonego jedzenia. Co jednak zrobić z garnkiem, z którego spalone resztki wcale nie chcą odejść? Świetnie sprawdza się w tym celu ocet, który wystarczy wlać do zabrudzonego naczynia i wygotować. Przypalone garnki i patelnie sprawiają nie lada kłopoty. Jedzenie gotowane przy ich użyciu jest niesmaczne i przede wszystkim niezdrowe, a doczyszczenie spalenizny jest ogromnie trudnym wyzwaniem. Jeśli więc borykasz się z takim kłopotem i chcesz sięgnąć po sklepową chemię, mamy znacznie lepsze rozwiązanie. Ocet, łatwo dostępny produkt w większości domów, poradzi sobie ze spalenizną w kilka chwil.
Sos śliwkowy to jeden z lepszych sosów do pieczonego schabu. Jest słodki, aromatyczny z wyczuwalną nutą goździków, które nadają mu korzennego smaku. Sos śliwkowy jest gęsty, smaczny i doskonale łączy się z pieczonym mięsem. Poznaj przepis na sos śliwkowy do schabu.Pieczony schab jest bardzo delikatnym, soczystym mięsem, idealnym zarówno na ciepło do obiadu, jak i w postaci zimnej płyty, np. jako dodatek do kanapek. Pieczony schab polany aromatycznym sosem z suszonych śliwek smakuje doskonale, ponieważ słodko-korzenny smak śliwek idealnie łączy się z mięsem wieprzowym. Śliwki suszone koniecznie namocz dzień przed robieniem sosu, aby następnego dnia były miękkie i aromatyczne. Wodę z suszonych śliwek możesz wykorzystać do sosu, aby dodatkowo podbić jego smak. Kolejną, słodką propozycją do mięsa, jest sos żurawinowy, który doskonale łączy się z drobiem i schabem i jest pysznym dodatkiem do pasztety, wędlin i zimnej płyty.
Lubicie czekoladę? A ciasto czekoladowe? My też. Ostatnio odkryliśmy doskonały przepis na ten przysmak, którym chętnie się z wami podzielimy. Receptura jest zaskakująca, bo przewiduje dodatek octu. A wiecie, dlaczego warto dodać do ciasta czekoladowego ocet? Bez obaw, wyjdą z tego same korzyści.Ciasta czekoladowe potrafią smakować. Zwłaszcza jeśli są miękkie, wilgotne i rozpływają się w ustach. Prawdziwe ciasto czekoladowe zawiera dodatek czekolady. Jednak to z dodatkiem kakao w niczym nie ustępuje mu smakiem. Wszak czekolada zawiera kakao. Dziś zdradzimy wam przepis na szybkie i smaczne ciasto czekoladowe z octem.
Lodówka jest niewątpliwie centrum kuchni. Trzymamy w niej bowiem większość składników potrzebnych do przygotowania potraw, a także gotowe dania. Ważne jest więc, by była czysta i pachnąca. Jednak jeśli chodzi o zapach, potrafi wydobywać się nawet z umytego sprzętu. Jak więc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?Utrzymanie lodówki w higienie jest ważne, bo przecież przechowujemy w niej żywność. Dlatego istotne jest, by regularnie ją przeglądać i czyścić. Warto raz w tygodniu sprawdzić, czy wszystkie produkty wciąż są świeże, czy nie upłynął ich termin przydatności do spożycia. Jeśli coś jest już przeterminowane, od razu to wyrzuć. Nie będzie wydzielała się nieprzyjemna woń, a także nie będą się rozprzestrzeniały drobnoustroje. Produkty z kończącą się datą przydatności do spożycia ustaw zawsze z brzegu półki, by nie zapomnieć zużyć ich na czas.
Ogórki konserwowe są smacznym i wyjątkowo zdrowym warzywem. Sięgnijcie po nie, by przyrządzić bogatą w smaki i tekstury sałatkę z dodatkiem jajek, pora i kukurydzy. Zajmie wam to chwilę, a efekt zachwyci każdego, kto dania spróbuje. Proponowaliśmy wam już pyszną kompozycję pora i kapusty oraz surówkę z ogórków na słodko. Tym razem zdradzamy wam pyszny przepis na szybką i smaczną sałatkę z delikatnym sosem na bazie jogurtu i majonezu. Połączenie wyrazistego smaku ogórków konserwowych i pora ze słodyczą kukurydzy i delikatnością ugotowanych jajek skradnie wasze serca.
Czyścisz lodówkę, ale nie pachnie z niej świeżością? Pomożemy ci to zmienić. Zastosuj prosty patent na nieprzyjemny zapach w lodówce, a już zawsze będziesz do niego wracać. Nie musisz kupować specjalnych środków, wystarczy, że sięgniesz po znany produkt.Lodówka, jako miejsce, w którym przechowujemy żywność, powinna lśnić czystością i pachnieć świeżością. Dlatego trzeba ją regularnie myć i przeglądać. Czasami jednak mimo to, po jej otwarciu bucha w nas odpychający zapach.Brzydki zapach z lodówki wcale nie musi oznaczać, że coś się w niej psuje. Po prostu niektóre produkty spożywcze mają tak intensywną woń, że potrafi ona wypełnić całą lodówkę. Co gorsza, wyraziste zapachy mogą być pochłanianie przez inne produkty i popsuć ich smak.
Chlebak jest prostym pojemnikiem do przechowywania pieczywa, który przedłuża świeżość bułek i chleba. By jednak pieczywo zachowywało swoje najlepsze walory, trzeba dbać o higienę tego pojemnika. Najważniejsza jest regularność. Każdy powinien pamiętać, by czyścić chlebak przynajmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku możemy sobie zaszkodzić.Chlebak ogranicza wysychanie chleba, chroni też pieczywo przed pleśnieniem. Choć tylko przechowujemy w nim pieczywo, to trzeba dbać o czystość tego pojemnika. Zwykle na jego dnie zbierają się okruszki, które należy systematycznie usuwać. Jednak największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są pleśnie i bakterie, które mogą pojawić się wewnątrz chlebaka. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć i ciepło unoszące się z ciepłego pieczywa.
Mole spożywcze potrafią nieźle uprzykrzyć życie - pozbycie się ich wyjątkowo trudne, ponieważ usunięcie dorosłych moli nie daje pewności, że nie zostały gdzieś złożone jajeczka. Na szczęście można prostymi domowymi sposobami uporać się z problemem. Wystarczy wlać do miseczki gorący ocet, a następnie postawić ją w szafce. Mole szybko znikną z twojej kuchni. Mole spożywcze są niewielkimi owadami, które najbardziej lubują się w sypkich produktach spożywczych. Z tego powodu najczęściej widoczne są w szafkach, gdzie trzyma się mąki, kasze czy ryże. Owady te są nieco większe od moli odzieżowych, a cechą charakterystyczną są specyficzne łuski na skrzydłach, układające się w różne wzory. Najczęściej przybierają barwy białą, srebrną, żółtą oraz szaro-brunatną. Mole spożywcze przypominają również motyle o bardzo smukłym ciele.
Bez piekarnika nie powstałoby wiele pysznych potraw. Urządzenie każdorazowo trzeba dokładnie wyczyścić. Pomogą wam w tym tabletki do zmywarki. Ten niekonwencjonalny pomysł sprawi, że wasz piekarnik będzie czysty jak nigdy wcześniej. Czyszczenie piekarnika to jedna z tych czynności, które w kuchni powinniśmy wykonywać regularnie. Idealnie byłoby, gdybyśmy oczyszczali sprzęt po każdym użyciu. Nie zawsze jednak o tym pamiętamy, a w konsekwencji brud gromadzi się przez dłuższy czas i zapieka. Wiemy jak się go pozbyć.
Surówki pozwalają wzbogacić posiłki w zdrowe i cenne składniki odżywcze. Są przy tym niezwykle pyszne. Tym razem proponujemy wam niezwykłe połączenie ostrości i słodyczy, w postaci prostej surówki z pora, ananasa i rodzynek. Dajcie się skusić, a z pewnością ją polubicie. W tej kompozycji pikantny por pysznie kontrastuje ze słodkimi owocami. Sprawdzi się ona doskonale zarówno jako dodatek do dań z ryżem, delikatnych kotletów z marchewki czy placków ziemniaczanych. Surówka będzie też dobrym pomysłem na smaczną przystawkę. Podajcie ją wtedy w wydrążonym owocu ananasa, a zachwyci również wizualnie.
Planujesz przygotować na Sylwestra zimne nóżki? Sprawdź, co zrobić, by wyszły klarowne. Mętna galareta też jest smaczna, jednak o wiele mniej apetyczna. Dlatego dołóż wszelkich starań, by danie zachęcało, a nie odpychało gości. A żeby osiągnąć ten cel, naprawdę nie trzeba dużego wysiłku. Zimne nóżki czy inaczej wieprzowa galareta to danie znane zwłaszcza starszym pokoleniom. Bez nóżek nie mogła odbyć się kiedyś żadna domowa impreza. I co by nie mówić ta zimna galareta jest naprawdę smaczna. Zwłaszcza jeśli podamy ją dobrze schłodzoną, z dodatkiem soku z cytryny lub octu, ewentualnie chrzanu. Choć przygotowanie zimnych nóżek nie jest trudne, to jednak mogą pojawić się małe problemy. Zwłszacza, jeśli wywar wyjdzie mętny. To niestety będzie oznaczało, że po zastygnięciu galareta nie będzie klarowna. Na szczęście można temu zaradzić.
Lodówka jest niewątpliwym centrum każdej kuchni. Właśnie w niej przechowujemy zapasy najbardziej wrażliwej na psucie się żywności. A ponieważ sprzęt ten ma kontakt z jedzeniem, ważne jest, by był utrzymywany w czystości. Dziś powiemy jak skutecznie wyczyścić lodówkę, nie używając silnych, chemicznych środków. Potrzebna będzie woda, ocet, sól i sok z cytryny.Jak pokazują badania, spośród wszystkich sprzętów kuchennych, to właśnie lodówka jest najbardziej podatna na rozwój drobnoustrojów. Najwięcej niepożądanej mikroflory pojawia się w szufladach na owoce i warzywa i na półkach, na których przechowujemy mięso.A jak wykazały amerykańskie badania, tylko ok. 44 proc. lodówek czyszczonych jest raz w miesiącu, a aż 22 proc. tylko raz w roku. To zdecydowanie za rzadko, by nasza żywność mogła czuć się w lodówce bezpiecznie. Dziś powiemy wam, jak skutecznie wyczyścić lodówkę i to bez używania silnych, gotowych detergentów. Dzięki temu wasza lodówka będzie lśniła czystością, ładnie pachniała i sprawniej pracowała.
Naczynia żaroodporne są bardzo pomocne w kuchni. Chętnie pieczemy w nich i zapiekamy, bo można w nich serwować dania na stół, a także przechowywać potrawy. Niestety, nietrudno o to, by na ich powierzchni przypalił się tłuszcz lub resztki jedzenia. A wiesz, jak doczyścić naczynie żaroodporne? Mamy na to swoje sposoby.Naczynia żaroodporne mogą być z hartowanego szkła lub ceramiki. Na jednych i na drugich łatwo o zapieczenie sosu czy tłuszczu do takiego stopnia, że trudno je potem usunąć. Szklane, przezroczyste naczynia łatwo jest też porysować, lepiej więc nie używać druciaków i innych szorstkich powierzchni. A już z całą pewnością przypalenizny nie należy skrobać nożem.
Majonez nie jest lekkim sosem, głównie z powodu ogromnej ilości tłuszczu, który potrzebny jest od uzyskania odpowiedniej konsystencji. Można na szczęście przygotować w domu dietetyczną wersję na bazie serka homogenizowanego. Taki produkt jest znacznie mniej kaloryczny, więc bez przeszkód można zajadać się nim na co dzień. Dietetyczny majonez z pozoru może wydawać się mało interesujący, w końcu osiągnięcie smaku i konsystencje klasycznego majonezu z substytutów nie jest proste. Z poniższą recepturą można jednak cieszyć się lekkim i znacznie zdrowszym sosem, który doskonale komponuje się z jajkami czy na kanapkach. Zamiana zwykłego oleju roślinnego na serek homogenizowany jest kluczem, aby znany na całym świecie dodatek do sałatek mógł być spożywany przez wszystkich. Dużą modyfikacją jest także korzystanie z gotowanego na twardo jajka zamiast surowych żółtek.
Zlew jest ważnym elementem każdej kuchni. Ponieważ ma kontakt z żywnością i wodą, nietrudno o jego zabrudzenie, a także niemiłą woń ulatującą znad odpływu. Wiecie, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu w kuchni? Wcale nie trzeba mocnych środków chemicznych.Ze zlewu nie raz ulatuje nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy długo nie jest przepłukiwany wodą. W rurach osadzają się bowiem resztki jedzenia, które po dłuższym zaleganiu zaczynają przechodzić różne przemiany. Towarzyszy temu brzydki zapach. Zazwyczaj pojawia się on po naszej dłuższej nieobecności w domu.
W kuchni łatwo o zabrudzenia gdy każdego dnia przygotowuje się w niej przynajmniej kilka posiłków. Zamiast kupować środki chemiczne w sklepie, można samodzielnie sporządzić prostą mieszankę do czyszczenia. Jej głównym składnikiem jest ocet, który wywabia plamy, usuwa zapachy i odtłuszcza powierzchnie. Utrzymanie czystości w kuchni wcale nie musi być trudne, wystarczy posiadać skuteczne specyfiki do czyszczenia. Najczęściej ludzie kupują gotowe płyny czy proszki w sklepach, co niesie ze sobą duże wydatki. Z tego powodu znacznie wydajniej jest zrobić je samodzielnie z łatwo dostępnych produktów. Dwoma domowymi produktami, które wykorzystuje się zarówno do gotowania, jak i innych czynności, są ocet oraz soda oczyszczona. Oba świetnie sprawdzają się do mycia kuchennego zlewu czy kuchenki, a do tego są wyjątkowo tanie.
Marynowane grzyby to świetny dodatek do sałatek i zimnej płyty, nie tylko na święta i większe uroczystości. Grzyby leśne i pieczarki są delikatne, wyraźne w smaku i pięknie pachną. Jak zrobić marynowane grzyby?Do marynowania wykorzystaj kilka rodzajów grzybów, np. kozaki, borowiki, pieczarki, rydze lub inne. Wszystkie dobrze łączą się z rozmarynem, majerankiem i tradycyjnymi przyprawami do marynowania, czyli liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem ziarnistym. Grzyby koniecznie pasteryzuj, aby zachowały świeżość przez wiele miesięcy.Grzybki marynowane są pyszną przekąską i dodatkiem do zimnej płyty, mięs, wędlin. Grzyby dodasz również do wielu sałatek, np. sałatki jarzynowej. Grzybki mają wyraźny smak i doskonały aromat, są lekko octowe, ale i słodkie i z wyczuwalną nutą ziół i przypraw.Grzyby leśne możesz również samodzielnie wysuszyć i wykorzystać je np. do zupy grzybowej lub farszu do pierogów wigilijnych. W tym artkule dowiesz się, jak suszyć grzyby leśne, aby nie spleśniały.
Gotujecie barszcz wigilijny i nie chcecie, by stracił swój piękny, krwisty kolor? Sięgnijcie po babciny patent, dzięki któremu potrawa będzie zachwycała wyglądem. Wlejcie octu jabłkowego do ugotowanego dania i zobaczcie, jak zmieni się kolor zupy. Wiele jest sposobów przygotowania tej tradycyjnej potrawy. Część z nas zrobi barszcz na zakwasie, co nada mu głębokiej rubinowej barwy. Inni będą liczyli, że powolne gotowanie uchroni danie przed utratą koloru. Jest jeszcze jeden sposób, by czerwień się utrzymała.
Myślicie, że rosół nie ma przed wami tajemnic? Uważacie, że o gotowaniu rosołu wiecie już wszystko? Odkryć i ulepszeń nigdy za wiele. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza gdy mają pozytywny wpływ na efekt końcowy. A wiecie, dlaczego warto dodać ocet do rosołu? Będziecie zaskoczeni tą ciekawostką.Rosół króluje na naszych stołach od wielu lat. Ze względu na smak i łatwość przygotowania jest w Polsce najbardziej lubianą i najpopularniejszą zupą. Każdy ma swój sposób na domowy rosół i z tym trudno dyskutować. Jednak czasami warto w rosole coś ulepszyć. Zwłaszcza, gdy jest to mały ilościowo, ale znaczący dodatek.
Sałatka caprese z sosem balsamicznym jest pomysłem na pyszną i lekką przystawkę w prawdziwie włoskim stylu. Sałatka składa się wyłącznie z pomidorów i mozzarelli, jednak świeża bazylia i aromatyczny sos na bazie octu balsamicznego sprawiły, że sałatka jest prawdziwym hitem kulinarnym. Poznaj przepis na obłędną sałatkę caprese z sosem balsamicznym.Sałatka caprese to typowo włoska sałatka, podawana głównie na przystawkę, jednak świetnie sprawdza się również jako szybki lunch lub lekka kolacja. Sałatka składa się z kilku składników, jednak jej smak to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Do sałatki wykorzystaj świeżo mielone ziarna pieprzu czarnego lub kolorowego. Gotowy pieprz mielony nie ma już takiego aromatu.Słodkie pomidory, delikatna mozzarella, świeża bazylia otulone sosem z oliwy i octu balsamicznego posmakuje każdemu. Ocet balsamiczny ma bardzo wyraźny smak, a w połączeniu z dobrej jakości oliwą z oliwek tworzy fenomenalny sos, który genialnie łączy się z całą sałatką.Ocet balsamiczny wykorzystasz nie tylko do caprese. Przygotuj również soczyste polędwiczki z grilla z sosem szpinakowo-balsamicznym, doskonałe na spotkania z przyjaciółmi i rodziną.
Przykre zapachy w kuchni potrafią uprzykrzyć gotowanie. Czasami z obawy przed nimi rezygnujemy też z ulubionych potraw. Wigilijne specjały z pewnością będą aromatyczne. Dlatego też warto już teraz poznać triki, które sprawią, że nasza kuchnia będzie się kojarzyć tylko z miłymi chwilami. Jednym z nich jest ustawienie sody oczyszczonej w pobliżu kosza na odpady.Soda oczyszczona nie tylko doskonale czyści powierzchnie, ale też potrafi pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Takie z pewnością powstaną, gdy w ferworze świątecznych przygotowań zapomnimy wynieść śmieci. To nie jedyny środek, który pomoże nam w walce o piękny zapach w domu.
Zazwyczaj ziemniaki jadamy gotowane w wodzie, jednak pieczenie ich jest znacznie lepsze - nie tylko zdrowsze, lecz również smaczniejsze. Nigela Lawson, znana brytyjska autorka książek kucharskich, opracowała przepis, dzięki któremu ziemniaki wychodzą delikatne w środku i aromatyczne oraz chrupiące z zewnątrz. Mogą być podane jako dodatek do obiadu, czy samodzielny posiłek. Ziemniaki są wyjątkowo uniwersalnym warzywem, z którego można sporządzić dziesiątki, jak nie setki najróżniejszych potraw. Pieczenie ziemniaków jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na ich ugotowanie, w końcu wysoka temperatura nadaje im wyjątkowej chrupkości. Receptura Nigeli składa się jedynie z kilku składników, dlatego nie potrzeba żadnych dodatkowych zakupów czy sprzętów kuchennych. Warto łączyć je ze świeżymi ziołami, jak na przykład rozmaryn oraz suszonymi przyprawami - jedną z najlepszych kombinacji są pieczone kartofle z wędzoną papryką. Smak wędzonki nadaje bulwom smak niczym z ogniska.
Śliwki w occie to jedne z lepszych owocowych przetworów na zimę. Słodkie, dojrzałe śliwki w połączeniu z aromatycznymi, korzennymi goździkami i octową zalewą smakują doskonale w chłodne, zimowe dni. Poznaj przepis na wyśmienite śliwki w occie.Koniec listopada to ostatni moment, kiedy możemy kupić najsmaczniejsze śliwki dojrzewające w naszych sadach. Z owoców przygotujesz pyszne śliwki w occie, dżemy i konfitury, które zachowają swój smak aż do następnego sezonu.Śliwki w occie zawsze pasteryzuj, aby zatrzymać proces fermentacji. W tym celu możesz gotować słoiczki przez 20 minut w gorącej wodzie lub wstawić je do piekarnika na 10 minut. Korzystam zwykle z drugiej opcji pasteryzacji, ponieważ jest szybsza i tak samo skuteczna.Śliwki możesz również samodzielnie ususzyć. Suszone owoce są świetnym dodatkiem do bigosu, kompotu do obiadu. Ugotujesz z nich również doskonały sos do mięsa.
Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań w kuchni, jak i ogólnie w całym gospodarstwie domowym. W sklepach ocet z jabłek często wyceniany jest na bardzo duże kwoty, dlatego warto zrobić go samemu - w tym celu nie należy wyrzucać obierek po jabłkach. To właśnie one mogą posłużyć jako główny surowiec w sporządzaniu domowego octu. Ocet z obierek po jabłkach jest nie tylko zdrowym dodatkiem do diety, lecz charakteryzuje się wpisywaniem w zasady zero waste. Domowy ocet jabłkowy przygotowuje się praktycznie bez żadnej ingerencji, a korzyści płynące z jego regularnego picia są wyjątkowe. Ocet jabłkowy pobudza metabolizm do szybszej pracy, co ułatwia zrzucanie nadprogramowych kilogramów. Jego właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne pomagają w walce z nieprzyjemnymi infekcjami czy chorobami. Bogactwo minerałów i witamin jest kolejną zaletą octu.
Czyszczenie mocno zabrudzonej kuchni potrafi nieźle uprzykrzyć życie, szczególnie w sytuacjach, gdy brud nie jest świeży. Nie warto jednak wydawać dużych sum na chemiczne środki czystości, jeśli można przygotować je domowymi sposobami. Poniżej zdradzamy metody na wykorzystanie sody oczyszczonej czy octu spirytusowego przy czyszczeniu kuchni. Kuchnia łatwo ulega zabrudzeniom, w końcu korzysta się z niej praktycznie każdego dnia, gotując posiłki. Zaleca się usuwanie wszelkich plam czy zacieków natychmiast po ubrudzeniu, lecz nie zawsze ma się taką możliwość. Co zrobić, gdy zanieczyszczenia nie schodzą z dużą łatwością?Najczęściej sięga się w takiej sytuacji po kupione mleczka do czyszczenia czy detergenty, które swoje kosztują i nie są zawsze skuteczne. Z tego powodu pokazujemy sposoby na wykonanie ich własnoręcznie ze składników łatwo dostępnych w kuchennych szafkach.
Kiszone czy konserwowe? Czy zastanawialiście się może, które z ogórków są zdrowsze? Oba warianty są smaczne i mają wiele zastosowań w kuchni. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup wybranej opcji. Jest wiele kryteriów, którymi możemy się kierować, a smak wcale nie jest najważniejszym. Z ogórków przyrządzicie wiele pysznych dań. Wśród nich są lubiane przez wielu smakoszy zupa ogórkowa czy kultowa sałatka jarzynowa. Doskonale też smakują na kanapkach np. z pasztetem. Czasami potrawa, którą chcemy przygotować, decyduje o tym, jaki wyrób musimy kupić. Co jednak gdy tak nie jest? Warto przeanalizować zalety obu produktów.
Skończył wam się płyn do mycia naczyń? Nic nie szkodzi. Z popularnych produktów, które najprawdopodobniej macie w kuchni, z łatwością zrobicie mieszankę, którą wyczyścicie naczynia po obiedzie. Jest szybka w przygotowaniu, a efekt z pewnością was zadowoli. Ekologiczny styl życia to nie tylko wybieranie nieprzetworzonego jedzenia czy kupowanie naturalnych kosmetyków w opakowania nadających się do recyklingu. Warto pójść krok dalej i przygotować środki czystości w domu. Zadbacie w ten sposób jednocześnie o czystość i środowisko. Mieszanki złożone z popularnych kuchennych składników — takich jak ocet, soda oczyszczona czy mydło — będą równie skuteczne, co chemia sprzedawana w sklepach. Uratują nas także wtedy, gdy środki czystości, których zwykle używamy, akurat się wyczerpią. Sprawdźcie, jak czyste będą naczynia, które umyjecie przy pomocy zrobionego samodzielnie specyfiku.