Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu? Efekt robi wrażenie
Renata Materlińska
Renata Materlińska 09.03.2022 01:00

Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu? Efekt robi wrażenie

Biszkopt
canva/Tomophafan

Co zrobić, żeby biszkopt był puszysty i ładnie wyrośnięty? Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu? Ten prosty składniki, naprawdę potrafi zdziałać cuda. Przekonajcie się o tym sami, efekt robi wrażenie. A na bazie udanego biszkoptu przygotujecie smaczny i elegancki tort.

Podstawą większości tortów jest biszkopt. Ma on delikatną strukturę i łagodny smak, dzięki czemu doskonale harmonizuje z różnymi, słodkimi dodatkami. Nie ma co ukrywać — wyśmienity tort zrobicie tylko z udanego biszkoptu. Oto mała podpowiedź, jak ten sukces osiągnąć.

Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu? Efekt robi wrażenie

Do przygotowania ciasta biszkoptowego wystarczą jajka, cukier i mąka. Jednak warto też sięgnąć po dodatek popularny w kuchni. Jest nim ocet spirytusowy. Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu?

Dzięki dodatkowi octu biszkopt ładnie wyrasta i jest puszysty. Ma też większą wilgotność. Nie obawiajcie się octowego smaku i zapachu — nie będą wyczuwalne w gotowym wypieku, bo ocet wyparuje w czasie pieczenia. Tak naprawdę do osiągnięcia doskonałego efektu wystarczy łyżeczka octu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, robiąc biszkopt?

Postawą biszkoptu jest dobrze ubita piana z białek. By rzeczywiście dała się ubić na sztywno, żółtka trzeba dokładnie oddzielić od białek. Już nawet śladowe ilości żółtka, uniemożliwiają tworzenie się sztywnej piany.

Jajka przed użyciem warto też doprowadzić do temperatury pokojowej. Dzięki temu lepiej będą się łączyć z pozostałymi składnikami. Dlatego warto je wyjąć z lodówki 1,5-2 godziny przed użyciem.

Jeśli chodzi o cukier, niektórzy uważają, że lepiej używać cukru pudru, inni, że drobnego kryształu. Cukier puder szybko się rozpuszcza i nie jest wyczuwalny w cieście. Za to cukier drobny umożliwia ubicie wyjątkowo sztywnej piany.

Do ciasta zwykle dodaje się mąkę pszenną, ale warto też wsypać trochę mąki ziemniaczanej. Nada ona ciastu delikatniejszej struktury. Mąkę najlepiej przesiewać na masę jajeczną i całość delikatnie wymieszać przy użyciu łyżki.

Jeśli szukasz dokładnego przepisu na biszkopt, zajrzyj do naszego serwisu. Znajdziesz tu też recepturę na biszkopt bez ubijania piany.

ubite białka
ubite białka

Źródło zdjęcia: canva/Oksana_S

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: porady.interia, doradcasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram