Zapiekanka gyros jest świetnym daniem obiadowym dla całej rodziny. Tym razem przygotowaliśmy dla was znakomita roślinną wersję tego specjału. Zamiast kurczaka wykorzystamy tofu, które zamarynujemy w mieszance przypraw. Warto sprobować - rodzinie z pewnością się spodoba.Zapiekanki bez mięsa skuszą niejednego smakosza. Sycący i pełen cennych składników odżywczych specjał inspirowany gyrosem przygotujemy z dodatkiem tofu, które dostarczy solidnej porcji białka. Tak pysznego obiadu dawno nie jedliście.
Warzywny pasztet jest znakomitą alternatywą dla mięsnych specjałów. Przyrządzony z selera będzie niezwykle aromatyczny. Zrobicie go bez trudu, a składniki dostaniecie w każdym sklepie spożywczym. Warto spróbować — rodzina będzie prosić o dokładki. Pasztet z selera jest prostym i niezwykle smacznym dodatkiem do chleba. Korzenne nuty selera doskonale komponują się ze świeżo wypieczonym pieczywem, razem stanowiąc jednocześnie kremowy i chrupiący duet. Skusicie się?
Choć wegetariański grill może wydać się nie lada wyzwaniem, wybór potraw wcale nie jest tak skąpy, jak mogłoby się wydawać. Przyrządzona w ten sposób kukurydza smakuje obłędnie, a jej zrobienie jest dziecinnie proste. Koniecznie spróbujcie — mięsożercy też zjedzą. Wegetariański grill nie brzmi zachęcająco? Jeżeli kojarzy wam się jedynie z prostymi sałatkami — których na grillu przyrządzać się nie da — rzeczywiście może nie być atrakcyjny. Jednak na ogniu przygotować można mnóstwo warzyw. Dziś wyjdziemy poza klasyki takie jak cukinia, cebula czy papryka i zaserwujemy wam prosty sposób na kukurydzę.
Fasolka szparagowa już pojawia się na straganach warzywnych. To proste i smaczne warzywo bardzo łatwo ugotować. Prosty patent polegający na zanurzeniu jej w lodowatej wodzie tuż po ugotowaniu sprawi, że warzywo będzie ładnie prezentowało się na talerzu. Sprawdźcie również inne przydatne wskazówki dotyczące jej przyrządzania.Fasolka szparagowa będzie znakomita jako dodatek do zup, sałatek czy dań mięsnych. W każdej z tych odsłon powinna zachwycać zarówno smakiem, jak i wyglądem. Aby w gotowaniu nie straciła swojego intensywnego zabarwienia, warto pamiętać o jednej prostej czynności.
Kotlety gryczane z grzybami są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych mielonych. Przygotowany bez mięsa łomżyński specjał skusi nie tylko fanów kuchni roślinnej. Warto spróbować — tak pysznego i pełnego aromatu dania dawno nie jedliście. Jeśli szukacie prostego w przygotowaniu, jarskiego dania, które spodoba się całej rodzinie, kotlety gryczane z grzybami sprawdzą się doskonale. Receptura na ten soczysty i pełen aromatu rarytas pochodzi z okolic Łomży, lecz składniki można znaleźć w każdym zakątku polski. Spróbujecie?
Fasolka szparagowa jest smakowitym warzywem strączkowym, które obfituje w wiele cennych składników odżywczych. Na smak i zawartość prozdrowotnych substancji wpływa sposób jej przechowywania. Warto umyć ją i włożyć do lodówki w pojemniku przykrytym papierowym ręcznikiem. Zachowa świeżość na dłużej. Fasolka szparagowa kojarzy nam się z podawanym do obiadu dodatkiem obiadowym polanym podsmażoną bułką tartą. To jednak niejedyna i wcale nie najzdrowsza wersja tego letniego rarytasu. Dziś skupimy się na tym, jak zachować jego dobroczynne właściwości i podpowiemy, co zrobić, by smakowało jeszcze lepiej.
Wyrzucacie liście rzodkiewki? To duży błąd. Zielona część rośliny ma bowiem wiele ciekawych zastosowań. Wśród nich znajdą się proste pesto, idealne do makaronu, smakowita zupa czy dodatek do sałatek. Zerknijcie, a już nigdy nie pozbędziecie się tego cennego produktu.Liście rzodkiewki są pikantne i wyraziste. Warto je zatem zachować i wzbogacać o nie posiłki. Można je jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Kilka prostych dodatków jest w stanie przemienić w niezwykle smakowity rarytas.
Chociaż powszechnie uważa się, że pasztet to danie typowo mięsne, jego wegetariańskie odpowiedniki cieszą się coraz większą popularnością. Można przygotować je tak naprawdę na niezliczenie wiele sposobów – z soczewicy, cukinii albo grzybów. Odpowiednio doprawione są doskonałym sposobem na przemycenie porcji warzyw nawet wybrednym.
Wegetarianie nie jedzą mięsa głównie ze względu na przekonania religijne bądź etyczne, które związane są z hodowlą i ubojem zwierząt hodowlanych, czy jedzą jednak produkty odzwierzęce? Czy wegetarianie jedzą jajka?Jajka to bogate źródło pełnowartościowego białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jajka to również witaminy z grupy B, witamina A,E,K, wapń, żelazo, magnez i beta-karoten, ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest więc nieoceniony. Jajka to również spora dawka energii, a śniadanie z nich złożone doda nam siły na wiele godzin.Dieta wegetariańska składa się głównie z kaszy, ryżu, warzyw, owoców, strączków i produktów białkowych. Dieta wegetariańska jest lekka i pozbawiona ciężkiego, czerwonego mięsa. Niektórzy wegetarianie nie jedzą nawet ryb, inni dopuszczają spożywanie drobiu, dieta wegetariańska jest więc bardzo różnorodna.Jeśli chcesz wypróbować pysznych potraw wegetariańskich, koniecznie ugotuj curry z batatów i orzechów i usmaż kotlety z kalafiora, a przekonasz się, że dania bezmięsne również są pyszne i bardzo sycące.
Knedle kojarzą się większości osób z ciastem ziemniaczanym i ukrytą w środku śliwką. Jednak Karol Okrasa lubi łamać tradycyjne przepisy i proponuje wyjątkowe knedle z twarogowym farszem. Do przygotowania ciasta nie potrzebujesz już ziemniaków. Ciasto na knedle robi się zwykle z gotowanych ziemniaków, można też z twarogu. Jednak Karol Okrasa proponuje je przygotować z fasoli. Dzięki temu ciasto, jak i całe knedle zyskają niepowtarzalny smak i będą pełne wartościowego białka. Zwłaszcza że wytrawne nadzienie przygotowuje z twarogu. Takie knedle zadowolą szczególnie jaroszy, ale posmakują na pewno wszystkim. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kuchnia wegańska ma w swoim zanadrzu wiele zaskakujących receptur, które smakiem zachwycą niejednego mięsożercę. Tak jest też w przypadku delikatnych flaczków z boczniaków, gdzie kompozycja przypraw doskonale odwzorowuje smak tradycyjnej wersji tego dania. Boczniaki, które często stosuje się jako zamiennik mięsa w diecie roślinnej, są nie tylko cennym źródłem białka, ale też doskonale imitują wizualnie podroby. Są przy tym niskokaloryczne i zawierają znikomą ilość tłuszczu. Dania z ich udziałem są zatem delikatne i lekkostrawne. Tę niezwykłą lekkość odczujecie też i w tym daniu. Bazą naszych flaczków jest bowiem aromatyczny bulion warzywny i podsmażone na niewielkiej ilości tłuszczu boczniaki. Potrawa jest jednocześnie sycąca i smaczna, idealna na chłodne jesienne popołudnia i wieczory. Rezygnując z zasmażki i dodając ulubiony makaron, przygotujecie dobrze zbilansowany, dietetyczny posiłek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie schabowe, nie mielone, dziś na obiad będą kotlety z selera. Tak, tak, seler korzeniowy nie będzie tylko małym dodatkiem do zupy, ale podstawą drugiego dania. Przetestujcie koniecznie te lekkie i pyszne kotleciki. Są doskonałą alternatywą dla dań mięsnych. Seler korzeniowy pozostaje w naszej kuchni prawie niezauważony. No, może dorzucimy go do zupy czy sałatki jarzynowej. Jednak nie za dużo, by nie był w daniu zbyt wyczuwalny. Lecz seler korzeniowy jest naprawdę smaczny. Ma słodkawo-orzeźwiający smak i wiele cennych składników. Spróbujcie go raz, a na pewno będziecie do niego wracać.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pyszne krokiety potrafią wywołać zachwyt nawet u najbardziej wymagających smakoszy. Dziś wypróbujemy przepis na zawiniątka, w których wnętrzu zagoszczą wyborne warzywa. Danie z pewnością przypadnie do gustu domownikom.Krokiety uchodzą za jeden z klasycznych specjałów swojskiej kuchni. Przeważnie przygotowujemy je z mięsnym farszem lub takim, który bazuje na kapuście i grzybach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by krokiety wypełnić rozmaitymi warzywami. Efekt powala na łopatki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jabłka papierówki to owoce, do których wielu z nas ma do tej pory wielki sentyment. Charakteryzuje je nie tylko wyjątkowy smak i aromat, ale także moc wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Naprawdę warto je poznać!