Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Ten rodzaj kawy ma dziś „urodziny”. Na jej cześć Google zmienił logo
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.03.2024 16:28

Ten rodzaj kawy ma dziś „urodziny”. Na jej cześć Google zmienił logo

logo google flat white
fot. Canva; Google

Wyszukiwarka Google od czasu do czasu zmienia logo na jeden dzień, by uczcić szczególnie ważną okazję. 11 marca 2024 roku swój dzień dostał szczególny rodzaj kawy, a to ze względu na swoje urodziny.

Flat white w logo Google'a

Animowany obrazek z nalewaną do filiżanki kawą, mlekiem i wzorem narysowanym na mlecznej piance wita nas nie bez powodu właśnie 11 marca. „Celebrujemy flat white” informuje Google w materiałach, które opublikował na ten temat.

Tego dnia (11 marca) w 2011 roku słowo „flat white” zostało dołączone do słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary – czytamy w komunikacie.

Wydarzenie to jest symbolicznym momentem, kiedy słowo oficjalnie staje się częścią tego najważniejszego dziś na świecie języka.

latte art
fot. Canva
Zamiast pomidorowej robię na rosole tę zupę. Jest tak dobra, że mógłbym ją jeść codziennie

Flat white – co to za kawa

Flat white to odmiana kawy z ekspresu z mlekiem, która pojawiła się najprawdopodobniej w Australii i/lub Nowej Zelandii w latach 80. Mieszkańcy obu krajów toczą spór na temat tego, gdzie faktycznie powstała.

Od innych podobnych produktów wyróżnia ją ilość mleka. „Flat” oznacza dosłownie „płaski” i odnosi się do piany unoszącej się na wierzchu napoju.

Jak mówią bariści, czyli eksperci od przygotowywania kawy, najbardziej mleczną odmianą jest cappuccino. Składa się ono w równych proporcjach z espresso, mleka podgrzanego spieniarką i mlecznej piany. 

Pianka ta to tzw. „makropiana” czyli taka odmiana, w której pęcherzyki powietrza są dość duże. Dlatego na cappuccino nie da się tak łatwo narysować mlecznego wzoru, który często kojarzymy z kawą z kawiarni.

Mikro- i makropiana

Na drugim miejscu jest caffè latte, w której dawka espresso powinna być podwojona. Kawa latte pokryta jest mikropianą, czyli przeciwieństwem wersji makro. Da się na niej wykonać rysunek (zazwyczaj listek albo serduszko, ale niektóre dzieła są bardziej skomplikowane). Dlatego ten rodzaj sztuki nazywa się „latte art”, czyli mleczna sztuka.

Flat white to jeszcze bardziej „odchudzone” z mleka caffè latte, ale podobnie jak ono ma piankę o drobnych pęcherzykach. Miłośnicy napojów kawowych cenią sobie je właśnie za to, że ilość mleka nie przesłania smaku kawy.

[Od czasu swojego wynalezienia] flat white rozpowszechniła się na całym świecie, racząc podniebienia i stając się podstawą w wielu krajach. Bez względu na jej pochodzenie, miłośnicy kawy z całego świata zgadzają się, że to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie, zarówno o poranku, jak i po południu – zachwala Google.

Dowiedz się też, dlaczego w pewnej serbskiej restauracji Polacy jedzą za darmo i poznaj historię jajka, które nie pękło przez 1700 lat.

latte art serduszko
fot. Canva