Ten sposób na kluski śląskie znam od Ślązaczki. Zawsze wychodzą mięciutkie
Kluski to niezwykle prosta w przygotowaniu potrawa. Jednak by wyszły naprawdę doskonałe, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
Przepis na kluski śląskie
Typologia klusek w kuchni polskiej jest niezwykle bogata, a śląskie należą do najbardziej znanych w swojej kategorii. Na Śląsku mówi się na nie po prostu „kluski” i tam właśnie można szukać najlepszych przepisów na to regionalne danie.
Sam przepis jest bardzo prosty: ziemniaki, mąka ziemniaczana, jajko i odrobina tłuszczu. Ważne jest natomiast to, jak je przygotowujemy i gotujemy. Jest tu kilka prostych sztuczek, które możemy zastosować.
Ogórki kiszone wychodzą gazowane i mętne? Wszystko przez 1 błądGotujemy kluski śląskie
Do wypraktykowanych przepisów gospodyń na idealne kluski należą nie tylko dodatki, lecz także sposoby, w jakie gotujemy potrawę. Rozmaite porady zebrała autorka kanału Kuchnia Pyszności, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu.
Składniki
- 1 kg mączystych ziemniaków
- 1 jajko
- 1 łyżka masła
- Mąka ziemniaczana
- Sól
Idealne domowe kluski
Ziemniaki gotujemy do miękkości. Ugniatamy je tłuczkiem lub przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Masę ziemniaczaną ugniatamy w misce, by powstał foremny kolisty kształt.
Masę łatwo w ten sposób podzielić na cztery części. Jedną z tych części wyjmujemy, a powstałą po niej lukę wypełniamy mąką ziemniaczaną. To prosty sposób, by odmierzyć proporcje obu składników 4:1.
Całość ziemniaków zagniatamy z mąką, jajkiem i łyżką roztopionego masła. Kiedy ciasto na kluski jest jednolite, formujemy z niego wałki na stolnicy posypanej mąką ziemniaczaną. Wałki powinny mieć ok. 3 cm średnicy.
Dzielimy je na mniejsze części. Każdą rolujemy w kulkę i uciskamy w jednym miejscu palcem, by uzyskać charakterystyczny kształt klusek śląskich. Kluski odkładamy na bok.
W dużym garnku zagotowujemy wodę. Zmniejszamy gaz i utrzymujemy wodę tuż poniżej temperatury wrzenia. Do takiej gorącej wody wrzucamy kluski i gotujemy przez 4-5 minut od momentu, kiedy wypłyną na powierzchnię. Dodatkowo, by zapobiec ich sklejaniu, kluski wyjmujemy do miseczki z wylaną odrobiną oleju.
Wypróbuj też przepisy na kotlety chlebowe według Strzelczyka i kiszone ogórki po koreańsku.