Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > To danie od zawsze kojarzy mi się z babcią. Do dziś nie znam prostszego i smaczniejszego sposobu na obiad
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 29.02.2024 17:00

To danie od zawsze kojarzy mi się z babcią. Do dziś nie znam prostszego i smaczniejszego sposobu na obiad

prażuchy
youtube.com/@beciagotuje

Prażuchy to nieco zapomniana doskonała baza ziemniaczanego posiłku. Można podawać je przez kilka dni, także podsmażoną i łączyć z mnóstwem dodatków, by uzyskać różnorodne posiłki. Do tego składa się z trzech składników, kosztuje grosze i wymaga tylko niewielkiego wysiłku.

Prażuchy z całej Polski

Praktycznie w całym kraju znana jest jakaś forma tej potrawy, choć znamy ją pod różnymi nazwami. Nazwa prażucha nawiązuje do prażonej, czy też parzonej mąki – takiej, która spędziła kilka minut w saunie garnka ziemniaków. W innych regionach Polski możemy spotkać się z nazwami porka, psiocha, lemieszka lub fuszer. Słowo „prażuchy” w liczbie mnogiej powstało zapewne na określenie formowanych z masy ziemniaczano-mącznej kształtów.

Prażuchy to niezwykle uniwersalna potrawa. Można podawać ją np. ze świeżonką, czyli podsmażonymi kawałkami boczku i mięs i wytopionym tłuszczem. Świetnie pasuje jako dodatek do dań mięsnych, a także jako przekąska ze zsiadłym mlekiem. Liczba rozwiązań jest tu nieograniczona.

prażuchy na patelni
youtube.com/@beciagotuje
Uważaj na te wędliny podczas świątecznych zakupów. Lepiej nigdy ich nie kupuj Dieta na wysokie ciśnienie. Tych 6 produktów pozwoli utrzymać je w ryzach

Szybki obiad z ziemniaków

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Becia gotuje. Autorka dodaje tam do mąki dodatkowo łyżkę mąki kukurydzianej, jak mówi – dla koloru. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj ziemniaków – te bardziej mączyste będą wymagały mniej tego dodatku.

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • ¼ kg mąki (w zależności od mączystości ziemniaków)
  • Opcjonalnie: 3-4 łyżki masła
  • Sól

Sposób na prażuchy na szybki obiad

Ziemniaki zagotowujemy do miękkości w osolonej wodzie. Kiedy będą miękkie, odcedzamy je, pozostawiając na dnie garnka ok. pół szklanki wody. Dla bezpieczeństwa można też zostawić szklankę wody w osobnym pojemniku.

Ziemniaki pozostawiamy w garnku na wyłączonym palniku i zasypujemy mąką. Przykrywamy i pozwalamy mące parzyć się przez ok. 5 minut. Po tym czasie dokładnie je rozgniatamy, dodając masło (nie jest ono konieczne, ale będą się potem ładnie przysmażać). 

Ziemniaki ubijamy tak długo, aż mąka nie będzie wyczuwalna w masie. W razie potrzeby dolewamy wody, pilnując, by ziemniaki nie stały się zbyt rzadkie.

Masę pozostawiamy do lekkiego przestudzenia. Formujemy z niej pulpeciki (np. łyżką) i podajemy od razu, podsmażamy (np. na tłuszczu spod świeżonki), a niewykorzystaną część przykrywamy folią, by nie obeschła. Podsmażone smakują doskonale na następny dzień.

Wypróbuj też przepisy na zapiekankę ziemniaczaną i deserowe kulki czekoladowe z biszkoptów.

puree ziemniaczane
youtube.com/@beciagotuje