To powszechny błąd przy robieniu przetworów. Przez niego nadają się tylko do wyrzucenia
Domowe przetwory są nieocenione o każdej porze roku. Pełne smaku i aromatu mogą jednak nie zawsze się udać. Wszystko przez błąd, który sprawi, że cała nasza praca pójdzie na marne. Upewnij się, że go nie popełniasz.
Domowe przetwory, czyli smak w słoiku
Domowe przetwory bywają co roku przyrządzane w wielu domach. Robimy je z owoców, ale też z warzyw. Przygotowujemy dżemy, konfitury i soki. Niestety może się okazać, że przygotowane domowe przetwory nadają się tylko do wyrzucenia.
Powodem jest błąd, który popełniliśmy. Przez nasze niedopatrzenie przetwory mogą się bardzo szybko zepsuć. Czasem nie dotrwają one zimy. Ponoć dobrze zrobione przetwory można poznać po wklęsłym wieczku. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to regułą.
Gessler broni cen pączków i jagodzianek. „Przepraszam bardzo, ale czy ja komuś każę kupować?"Błąd, który psuje domowe przetwory
Zdarza się, że wieczko jest wypukłe, ale zawartość słoika jest dobra do spożycia. Jeśli jednak zobaczymy w słoiku pleśń, to znak, że od razu taki słoik musimy wyrzucić. Owoce czy warzywa, które spleśniały, nie nadają się do jedzenia. Niestety często jeden mały błąd niweczy naszą pracę.
Nie chodzi tu o błąd popełniony podczas pasteryzacji. Mowa o nieodpowiednich wieczkach do słoików. Czasem wielokrotnie sięgamy po te same słoiki oraz zakrętki.
Mimo dokładnego czyszczenia wieczka mogą wymagać wymiany. Warto wiedzieć, że zakrętki bardzo szybko tracą swoje właściwości. Odkształcają się i nie trzymają słoika tak, jak należy.
Nie popełniaj tego błędu
Wielokrotne używanie tych samych zakrętek do słoików może zniweczyć naszą pracę w kuchni. Takie domowe przetwory zepsują się i będą do niczego. Dlatego rozwiązaniem tego problemu jest co roku używanie nowych zakrętek. Nie kosztują one dużo, za to są gwarancją udanych domowych przetworów.
Pamiętajmy, by słoików nie wstawiać do kuchennych szafek. Panuje w nich nieodpowiednia temperatura. Domowe przetwory należy przechowywać w chłodniejszych miejscach, gdzie jest dobra wentylacja i panuje ciemność. Światło dzienne sprawia, że owoce i warzywa w słoikach tracą kolor oraz smak. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić leczo od siostry Anastazji. Radziliśmy, jakiego błędu nie popełniać podczas robienia ogórków małosolnych.
Źródło: mojegotowanie.pl