Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Tony ryb zatrzymali na granicy. Ta ilość nie mieści się w głowie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.10.2024 07:00

Tony ryb zatrzymali na granicy. Ta ilość nie mieści się w głowie

Dostawa jedzenia
Fot. Shutterstock/Jo Jones

Transport ryb z Ekwadoru został zatrzymany na polskiej granicy. Chodzi o tuńczyka w puszce, na którego wjazd nie zgodziła się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych w Krakowie. Ilość zatrzymanych ryb może szokować, a powód też daje do myślenia. 

Tony tuńczyka zatrzymane na granicy

Do Polski nie wpuszczono transportu o wadze aż 4 ton. Tuńczyk w puszce z Ekwadoru budził wątpliwości Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych w Krakowie. Instytucja na Facebooku napisała o partii zatrzymanych ryb:

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności

Co wzbudziło wątpliwości polskich służb? Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie poinformowała w komunikacie:

IJHARS w Krakowie wydał decyzje o zakazie wprowadzenie do obrotu na teren Polski 2 partii tuńczyka w puszce o łącznej masie 4350,64 kg. Powodem zatrzymania była niewłaściwa postać produktu

tuńczyk w puszce
Fot. Canva/bombuscreative
Ma chude mięso i jest napakowana białkiem. Ta ryba jest właśnie w Dino na przecenie

Żywność, która budzi wątpliwości

Główny Inspektorat Jakości Handlowej na bieżąco informuje o zatrzymaniu partii żywności na polskiej granicy. Z danych przekazanych portalowi wp.pl przez instytucję wynika, że od lipca do końca sierpnia bieżącego roku wydano 36 decyzji, które zakazują wprowadzenia do obrotu artykułu rolno-spożywczych.

Również sporządzono 2 protokoły dla 3 partii świeżych owoców i warzyw. Chodzi o niezgodność z normami handlowymi Unii Europejskiej. Produkty spożywcze, które sprowadzane są do Polski, muszą spełnić wszystkie wymagane normy i sprostać określonych przepisom. 

Skąd pochodzi zatrzymywana żywność?

Okazuje się, że najwięcej decyzji o zatrzymaniu żywności dotyczyło produktów z Ukrainy. Było to ich aż 18. Natomiast na drugim miejscu znalazła się Mołdawia. Odnośnie żywności z tego kraju wydano 4 decyzje. Na trzecim miejscu uplasowała się Armenia z 3 decyzjami. 

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podaje, że najczęściej kwestionowano owoce mrożone i zboża z Ukrainy. Łącznie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku wydano 167 zakazów, a 124 dotyczyło produktów z Ukrainy. Pisaliśmy o tym, jak zrobić znakomite racuchy ziemniaczane. Polecaliśmy picie herbaty lipowej na odporność. 

żywność
Fot. Canva/luamduan

Źródło: finanse.wp.pl