Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ulep kotlety i wetknij w nie po takiej kostce. Mielone będą jeszcze smaczniejsze i cudownie soczyste
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 01.02.2024 13:52

Ulep kotlety i wetknij w nie po takiej kostce. Mielone będą jeszcze smaczniejsze i cudownie soczyste

mielone z kostką lodu
fot. youtube.com/@kitchencookinghacks-uf2ej

Żegnajcie, suche mielone! Ta prosta kuchenna sztuczka sprawi, że kotlety mielone zawsze wyjdą soczyste. Co więcej, doda im, być może nieoczekiwanego, smaku.

Sposób na suche kotlety

Kotlety mielone to jedno z podstawowych dań kuchni polskiej. Mięso mielone, wieprzowe, wołowe, mieszane i drobiowe, jest bez przerwy w ofercie wszystkich naszych sklepów. Dlatego tak łatwo sięgnąć po nie, kiedy szukamy pomysłu na obiad. A kotlety to pierwsze, co przychodzi do głowy, kiedy planujemy obiad z tym produktem.

Być może jedyny problem z kotletami to nadanie im pewnej soczystości. Nie ma z tym aż tak dużego problemu, kiedy przygotowujemy niewielkie porcje. Ale chcąc uzyskać prawdziwe polskie kotlety o odpowiednim kalibrze, może zdarzyć się kłopot. Zanim przysmażymy je na chrupiąco, ze złocistą skórką, wnętrze może stać się suche i nieco mniej apetyczne.

Soczyste kotlety mielone
fot. youtube.com/@kitchencookinghacks-uf2ej
Dziś się zaczęło, Lidl poszedł na całość. Przez cały luty uwielbiane produkty dostaniesz za ułamek ceny

Kostka lodu w kotlecie?

Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy zrozumieć, co dzieje się, kiedy smażymy kotlety mielone. Duża ilość ciepła – znacznie większa niż przy pieczeniu w piekarniku - smaży kotlet jedynie od zewnątrz. Zanim ciepło dojdzie do środka. Kotlety nagrzewają się więc mocniej i tracą przez to więcej wody.

Czy możemy jakoś uzupełnić ten brak? Oczywiście nie bezpośrednio. Możemy jednak użyć… kostek lodu. Nie chodzi jednak o taki zwykły lód zrobiony z wody. Jest inny rodzaj lodu, który warto mieć zawsze pod ręką w zamrażarce.

Mrożony bulion

Chodzi o lodowe kostki bulionowe lub rosołowe. Wywar warzywny, a nawet mięsny, można zamrozić i zużywać w miarę potrzeby. Rzecz jest bardzo prosta: bierzemy foremki do lodu, zalewamy bulionem zamiast wodą i wstawiamy do zamrażarki. Warto opisać je, by ktoś nie pomylił się i nie wrzucił ich sobie do lemoniady albo coli. Kiedy nie chcemy, by kotlety mielone wyszły suche, po uformowaniu ich i ułożeniu na patelni po prostu wciskamy w środek każdego po jednej takiej kostce.

Sztuczkę tę przypomniał ostatnio kanał Kitchen and Cooking Hacks zauważając, że oprócz utrzymania odpowiedniej konsystencji kotletów, ta metoda służy za dodatkową przyprawę. Do mięsa wytapia się wszak bulion, który wzmocni smak mięsa. Warto więc przetestować ten sposób na nowe, wilgotne w środku i smaczne kotlety mielone.

Wypróbuj też przepisy na flaki drobiowe i chleb z dodatkami świetny na drugie śniadanie.

kostka bulionowa mrożona
fot. youtube.com/@kitchencookinghacks-uf2ej