Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Uwielbiasz rabarbar? Cudownie, ale tę jego cześć koniecznie wyrzuć do kosza
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.04.2023 12:24

Uwielbiasz rabarbar? Cudownie, ale tę jego cześć koniecznie wyrzuć do kosza

łodygi rabarbaru
Canva / ClarkandCompany

Polacy uwielbiają potrawy z rabarbarem. Niezwykłe warzywo chętnie dodajemy do wypieków lub przyrządzamy z niego przetwory. Warto jednak wiedzieć, że tej rośliny nie powinno się zjadać w całości. Liści pod żadnym pozorem nie należy spożywać. 

Rabarbar lada chwila zagości w naszych domach

Sezon na rabarbar rozpoczyna się w kwietniu. Już za moment zatem należy spodziewać się go w rozmaitych sklepach i warzywniakach. Jak przyrządzać rabarbar by był smaczny i bezpieczny dla zdrowia? W kuchni używaj tylko jego łodyg, gdyż liście mogą powodować zatrucie pokarmowe.

Nie mieści się w głowie co Mrozowska dodaje do ogórkowej. Wychodzi zdrowsza i dużo lżejsza

Dlaczego warto zajadać rabarbar?

Rabarbar stanowi istną bombę witaminową. Znajdziemy w nim między innymi witaminy z grupy A, C oraz E. Ponadto warzywo dostarczy także potasu, błonnika i cennego kwasu foliowego. Nie należy zapomnieć o magnezie, żelazie i wapniu.

Rabarbar jest bogatym źródłem pożytecznych dla zdrowia antyoksydantów. Związki te wspomagają zwalczanie wolnych rodników w organizmie. Antyoksydanty zapobiegają więc powstawaniu rozmaitych schorzeń, a także spowalniają procesy starzenia się organizmu

Uwielbiane letnie warzywo charakteryzuje się specyficznym, nieco cierpkim smakiem. Z tego względu cenione jest jako składnik słodkich wypieków lub baza do przetworów. Trzeba wiedzieć, że nie cały rabarbar nadaje się do jedzenia. Bezpieczne do spożycia przez człowieka są jedynie jego łodygi.

Dlaczego nie można jeść liści rabarbaru?

Liście rabarbaru nie nadają się do jedzenia. Dzieje się tak, ponieważ zawierają związki potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. W 1000 g liści znajduję się bowiem od 570 do 1900 mg szczawianu.

Wysokie stężenie szczawianu w organizmie prowadzi do stanu chorobowego, który charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem kwasu szczawiowego. Dodatkowo może dojść do odkładania się kryształków szczawianu wapnia w narządach wewnętrznych. Skutkiem tego najczęściej jest powstanie kamicy nerkowej.

Objawami zatrucia liśćmi rabarbaru są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wymienić należy nudności, wymioty, biegunkę i ból brzucha. Pojawić się może także ból gardła i związane z nim problemy z przełykaniem. W skrajnych przypadkach zjedzenie liści rabarbaru doprowadzi do niewydolności nerek, drżenia mięśni, drętwienia ciała, a nawet problemów z oddychaniem.

Nieprzyjazna natura liści rabarbaru nie znaczy, że trzeba je wyrzucać. Tę część rośliny możemy wykorzystać w pożyteczny sposób. Nadadzą się do zrobienia naparu, który skutecznie odstraszy mszyce. Będzie także remedium na inne owady atakujące warzywa w przydomowym ogródku.

Liście rabarbaru należy poszarpać i zalać wodą. Następnie doprowadzamy całość do wrzenia i odstawiamy na czas ostygnięcia. Na koniec napar przecedza się i przelewa do spryskiwacza. Przed użyciem nie ma potrzeby rozcieńczania go z wodą. Przed sezonem przypomnij sobie przepis na babeczki z rabarbarem. Dzięki zrobieniu dżemu, smak rabarbaru może cieszyć przez cały rok.

łodygi rabarbaru na stole.png
Canva / IngridHS