Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się ich zbyt słonego smaku?

W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się ich zbyt słonego smaku?

Śledzie w słoiku
canva/lengel76

Wigilijne dania ze śledziami są cenione przez wielu smakoszy. Namaczanie ryby to proces czasochłonny, lecz znacząco podnoszący walory smakowe tych potraw. Podpowiadamy jak przeprowadzić ten proces tak, aby rezultaty zachwyciły nawet najbardziej wybrednych gości.

Przygotowanie potrawy ze śledzi wymaga zazwyczaj nieco pracy jeszcze przed rozpoczęciem mieszania składników. Chcąc zrobić śledzie w jogurcie czy z sosem porowym, musimy się liczyć z tym, że niestety spędzimy w kuchni parę chwil, płucząc rybę z soli.

Czas namaczania zależy od sposobu ich zakonserwowania

Wybierając śledzie na święta, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich jakość, ale też, na to, jakiej obróbki wymagają. Matiasy np. występują w wariantach mało i bardzo słonym. Te mniej posolone wystarczy wymoczyć przez kilkanaście minut, a nawet czasem jedynie opłukać pod bieżącą wodą.

Pochodzące z mocno posolonej zalewy śledziki tego typu należy wymoczyć w wodzie zdecydowanie dłużej — najlepiej 1-2 godziny. W międzyczasie należy kilka razy wymienić wodę i sprawdzać poziom słoności wyrobu. Śledzie namaczamy, aż uzyskamy smak, który nam odpowiada.

Nieco inne podejście wymagane jest w przypadku śledzi z beczki. Ich przyrządzenie jest możliwe dopiero po bardzo dokładnym odsoleniu. Ponieważ są konserwowane tylko solą, ich smak i zapach nie są z początku satysfakcjonujące.

Dopiero z czasem — po całonocnym moczeniu i kilkukrotnym wymienianiu wody od następnego poranka — będą gotowe do dalszej obróbki. Przed odmaczaniem należy je jeszcze wypatroszyć, bo zazwyczaj — w przeciwieństwie do matiasów — sprzedawane są w całości.

W czym jeszcze namaczać śledzie?

Po odsoleniu wyrobu śledzie możemy zanurzyć w mleku. Dzięki takiej kąpieli nabiorą kruchości i delikatnego smaku. Pamietajmy tylko, by użyć chłodnego mleka, aby nie podgotować niepotrzebnie ryby.

W ostatniej fazie moczenia mięso możemy również wymoczyć w wodzie gazowanej z dodatkiem soku z cytryny. Smak będzie bardzo przyjemny, a ryba rozpłynie się w ustach. Alternatywą może być też moczenie w winie lub piwie.

Kanapka ze śledziem w cebulce
Odsolone śledzie będą smaczne nawet na kanapce

Źródło zdjęcia: canva/lisaaMC

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: ewa-wachowicz

Zapraszamy na nasz Instagram