Pieczarki w rosole?
Canva.com / Viktor Gladkov / Foodiesfeed

W jaki sposób można wykorzystać obierki po pieczarkach?

Smakowite pieczarki są jednym z kluczowych składników wielu dań. Bez wątpienia można je uznać za grzyby, które najczęściej wykorzystywane są przez smakoszy. Przeważnie obierki po pieczarkach lądują w koszu na śmieci. Warto pamiętać o tym, że za ich sprawą rosół stanie się jeszcze bardziej kuszący.

Pieczarki wiele razy sprawiały, że przygotowane dania wywoływały u nas autentyczny zachwyt. Popularne grzyby przyrządza się na rozmaite sposoby. Ciężko zliczyć potrawy, w których możemy się na nie natknąć. Okazuje się, że dzięki nim nawet kultowy rosół może wiele zyskać.

Pieczarki do rosołu?

Takie połączenie może wydawać się dosyć dziwne. Jednak w rosole nie zagoszczą całe pieczarki, tylko same obierki po nich. Dzięki nim uwielbiana zupa będzie cechowała się bardziej wyrazistym smakiem i aromatem. Barwa również będzie znacznie bardziej apetyczna.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o przepisie na gołąbki, w którym gościły również pieczarki. Dziś nasza uwaga skupi się na obierkach po grzybach. Mało kto spodziewałby się, że niektórzy kucharze dodaję je do rosołu.

Obierki po pieczarkach należy uprzednio podsmażyć z dodatkiem cukru. Kiedy już się skarmelizuje, wówczas dodajemy je do naszego rosołu. Zabieg ten podkręci smak, aromat oraz kolor zupy. Okazuje się, że nawet z samych obierek po warzywach możemy przyrządzić bulion.

Lody Ekipy biją rekordy sprzedażyLody Ekipy biją rekordy sprzedażyCzytaj dalej

Bulion z obierek po warzywach

Aby przygotować bulion z obierek, musimy najpierw zgromadzić odpowiednią ilość takich resztek. Warto umieszczać je w woreczku w zamrażarce. Oczywiście przed obieraniem warzywa muszą zostać umyte.

Kiedy uzbieramy sporo obierek, to umieszczamy je w garnku i zalewamy wodą. Całość gotujemy przez około 30 minut z dodatkiem przypraw. Po tym czasie mamy gotowy bulion z pozostałości po warzywach. Wróćmy jeszcze jednak na chwilę do pieczarek.

Pieczarki mają wiele zalet

(Canva / Deyan Georgiev)

Jakie sekrety skrywają pieczarki?

Pieczarki mają wiele atutów i z pewnością powinny na stałe wpisać się w nasze menu. Grzyby są niskokaloryczne, w związku z tym mogą po nie sięgać nawet osoby na diecie. 100 g to zaledwie 21 kcal. Wszystko dlatego, że pieczarki składają się w znacznej mierze z wody.

Warto nadmienić, że pieczarki mogą nam pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Ponadto wyrównują one poziom glukozy we krwi. Tym samym mogą nas uchronić przed cukrzycą. Pieczarki zawierają lektyny. Substancje te wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Nie można zapomnieć o tym, że pieczarki są doskonałym źródłem witamin z grupy B. W związku z tym powinny jadać je osoby, które ze swojego jadłospisu wykluczyły produkty odzwierzęce. Niedawno testowaliśmy zamienniki mięsa dostępne w sklepach.

Pieczarki mają wiele zalet. To samo dotyczy również obierek, które po nich pozostają. Warto wykorzystać grzyby w całości i dodać pozostałości do różnych dań. Rosół nie jest jedyną możliwością. Podsmażone obierki nadają się do sosów, placków ziemniaczanych, kotletów mielonych i wielu innych frykasów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Dom Pełen Pomysłów; Gąska Malwinka

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł