Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W łupinie czy bez - jaką cebulę należy dodać do rosołu?
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 27.03.2021 01:00

W łupinie czy bez - jaką cebulę należy dodać do rosołu?

Rosół i kwestia cebuli
Canva.com / Foodiesfeed

Nie da się ukryć, że rosół jest absolutnym kulinarnym szlagierem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Smak naszego specjału w znacznej mierze zależy od wykorzystanych składników. Mało kto spodziewałby się, że cebula jest tak ważna.

Jaką cebulę dodawać do rosołu?

Rosół przeważnie składa się z włoszczyzny, różnych mięs oraz przypraw. Musi w nim również gościć cebula. Właśnie za jej sprawą, zupa zyskuje wyrazisty smak i aromat. Rzecz jasna przed dodaniem jej do rosołu trzeba ją opalić.

Cebula spełnia w rosole jeszcze jedną funkcję. Dzięki niej przysmak staje się bardziej klarowny. Ta cecha jest pożądana przez liczne grono wielbicieli swojskich specjałów. Cebula nadaje również rosołowi kuszący kolor.

Niektórzy smakosze wzbogacają rosół o cebulę z łupinami. Dla części osób może wydawać się to dziwnym pomysłem. Jednak właśnie tak powinno się dodawać ją do rosołu. Większa ilość łupin sprawia, że rosół jest bardziej aromatyczny i złocisty.

Jak przygotować cebulę na rosół?

Zanim cebula zagości w naszym wywarze, musimy ją odpowiednio oporządzić. Na początku pozbywamy się wierzchnich warstw. Warzywo kroimy na pół, nadziewamy na widelec i opalamy nad ogniem z palnika

Cebulę możemy również umieścić w piekarniku. Powinien on być nagrzany do temperatury 220 stopni Celsjusza. Po kilku minutach cebula powinna być odpowiednio przypalona. Inną alternatywą jest jej podsmażenie na suchej patelni.

(Canva.com / oska25)

O czym jeszcze pamiętać podczas przygotowywania rosołu?

Rosół można zrobić na różne sposoby. Jakiś czas temu przedstawialiśmy recepturę Roberta Makłowicza. Godny uwagi jest również przepis z XVII wieku. W trakcie gotowanie kultowej zupy należy pamiętać o ważnych detalach.

Mięso na rosół zawsze trzeba umieszczać w zimnej wodzie. W przeciwnym wypadku zbyt szybko zetnie się jego wierzchnia warstwa, a co za tym idzie, esencja smaku z kości nie dostanie się do zupy. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Rosół musi się odpowiednio długo gotować. Absolutne minimum to 3 godziny. Dopiero wówczas osiągnie on głębię smaku. Jeśli odparuje nam zbyt wiele wody, to dolewajmy wyłącznie wrzątek. Jednak jest to ostateczność.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Garneczki; Przepisy; WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Cebula Rosół