Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wbij widelec w pomidora i ustaw nad kuchenką. Po kilkunastu sekundach nie uwierzysz własnym oczom
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 15.01.2024 14:23

Wbij widelec w pomidora i ustaw nad kuchenką. Po kilkunastu sekundach nie uwierzysz własnym oczom

pomidor na widelcu
youtube.com/@5minutoweRozrywki

Chcesz pozbyć się powszechnego problemu zaledwie w kilka sekund? Koniecznie zapoznaj się z poniższym trikiem. Od kiedy go poznałem nie stosuję już innych sposobów. Tobie też to polecam.

Wystarczy wbić w pomidora widelec

Pomidory są powszechnie stosowane w naszej kuchni. Zajadamy je na surowo, w sałatkach, a także w sosach i zupach. Nie zawsze jednak wystarczy jedynie umyć i pokroić warzywo Czasami przepis wymaga jeszcze jednego, nieco uciążliwego działania.

Zdarza się, że koniecznością jest pozbycie się skórki z pomidora. Najczęściej w tym celu parzy się te warzywa we wrzątku. Moja metoda jest jednak łatwiejsza i dużo szybsza. Chcesz poznać szczegóły? Koniecznie czytaj dalej.

opalanie pomidora nad gazem
youtube.com/@5minutoweRozrywki
Ciasto z brzoskwiniami, które uwielbiam piec, bo robi się niemal samo. Znika w mig

Obieranie pomidorów nie jest takie proste

Dostępne zazwyczaj w handlu warzywa nie ułatwiają nam sprawy. Wiele odmian pomidorów tworzonych jest właśnie po to, by były wytrzymałe. Przypływają do nas z daleka w kontenerach morskich i handlowcy robią wszystko, by uniknąć ryzyka ich potłuczenia. 

W efekcie pomidory selekcjonowane są tak, by były twarde, a nie miękkie i soczyste. Twardy miąższ jeszcze mocniej trzyma się twardej skórki i kłopoty z obieraniem gotowe. Jak zatem pozbyć się skórki prosto i skutecznie? Wystarczy sztuciec i podstawowe wyposażenie każdej kuchni.

Opalanie nad ogniem

Rozwiązaniem było zawsze nacięcie skórki i zalanie pomidora wrzątkiem w nieco większym naczyniu. Pomidor odmaczał się w ten sposób, aż skórka zaczęła schodzić. Nie na wszystkie odmiany to jednak działa, a dodatkowo „rozgotowuje” pomidora w garnuszku. Przy obieraniu wyślizguje się on z rąk, a robota staje się brudna i nieprzyjemna.

Zacząłem więc ostatnio eksperymentować z nowym rozwiązaniem. Chodzi o opalanie pomidora nad ogniem bez użycia wody. Podobny sposób prezentuje youtube'owy kanał 5-minutowe sztuczki, z którego zaczerpnęliśmy ilustrację do tego tekstu. Kiedy opiekamy pomidora nad ogniem, należy oczywiście nabić go na widelec, żeby się nie poparzyć. Następnie umieszczamy go nad płomieniem i czekamy, aż skórka zacznie wysychać i napinać się. W końcu pęknie. 

Przytrzymujemy go jeszcze przez chwilę i możemy powoli próbować zdjąć skórkę. Jeśli nie zejdzie po dobroci – opiekamy jeszcze przez chwilę. Efekt jest podobny w obu wypadkach – w kąpieli i nad ogniem. Drugi daje jednak o tyle lepsze rezultaty, że otrzymujemy pomidora, który nie jest rozmoczony.

To mięso jest najlepsze do zrobienia zupy ogórkowej. Takie przechowywanie pieczywa może przynieść tylko szkody.

obrane pomidory.jpg
Canva / liuboirt