Wystarczy jogurt i sól. Ten przysmak będzie hitem w twoim domu
Mało jest prostszych czynności w kuchni niż zrobienie sera białego. Przepis, który znamy z notesików naszych babć, nie należy może do najprostszych. Jednak labneh, ser przygotowywany z jogurtu, to dzieło jednej prostej czynności: solenia.
Posól jogurt grecki
Labneh można opisać jako dwukrotnie odcedzony jogurt. Czasem spotykamy się z określeniem go mianem jogurtu typu greckiego, choć w Polsce tą drugą nazwą określamy raczej kremowy, gęsty jogurt nie nadający się do picia. Faktem jest jednak, że jogurt grecki, skyr i labneh to dość podobne produkty. Ten ostatni zasługuje jednak w pełni na miano sera i dlatego warto go przyrządzić.
Mleko należy do tych niezwykłych produktów, które po krótkim przetworzeniu mogą nabierać dziesiątek różnych obliczy. Z mleka robimy więc zsiadłe mleko, kefir czy jogurt – w zależności od tego, jak zdecydujemy się je fermentować (lub samo zdecyduje się za nas). Dalej uzyskać możemy ser, a ten obrabiać znowu, by zmieniać jego charakter.
Zamówił devolay za 79 zł w restauracji Magdy Gessler. Przekroił i wiedział już wszystkoDomowy ser nie ma sobie równych
Wytwarzanie labneh w domowych warunkach jest jedną z prostszych metod przetwarzania mleka. Łatwiejsze jest już chyba tylko nastawianie go na zsiadłe – choć dziś dostęp do mleka, które się do tego nadaje, jest dla większości z nas nie lada wyzwaniem. Tymczasem taki ser wyjdzie z łatwością nawet z kupnego jogurtu.
Co da nam przygotowanie takiego sera? Prostą, bogatą w białko przekąskę o jasnym i krótkim składzie. Można podawać ją z kroplą oliwy i posypaną np. płatkami chili. Można upiec ją i, podpieczoną, dodać do makaronu z lekkim sosem pomidorowym. Można zaserwować ze świeżym pieczywem, pokrojonymi w słupki warzywami i oliwkami na spotkaniu z przyjaciółmi.
Jak przygotować ser?
Wszystko to jest możliwe bo, choć labneh nie jest powszechnie dostępny, jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Wystarczy, że trzy opakowania jogurtu greckiego przełożymy do miski, dodamy dwie łyżeczki soli i wymieszamy. Następnie przekładamy ją na sitko wyłożone chustą serowarską lub po prostu tetrową ściereczką.
Sól wytrąci z jogurtu dodatkową serwatkę (choć sam jogurt grecki już raz się jej pozbył). Po ok. 2 godzinach masa zgęstnieje na tyle, że można swobodnie uformować z tetry kulkę, lekko wycisnąć i związać ją. Całość na sitku odstawiamy do lodówki na dobę-dwie, w zależności od tego, jak gęsty ma być nasz ser. Potem zostaje już tylko podać go jako tapas lub użyć w wybranym przepisie.
Wypróbuj też sposób na kiszenie ogórków i poznaj tanią i zdrową rybę, której nie doceniamy.