Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wzięła żółtka, zasypała je solą z cukrem i wstawiła do lodówki. To, co z nich otrzymała nie mieści się w głowie

Wzięła żółtka, zasypała je solą z cukrem i wstawiła do lodówki. To, co z nich otrzymała nie mieści się w głowie

Tak przechowuj żółtko jajka
Screen z filmu na kanale YouTube Prosto i Smacznie

Jajka można przechowywać na rozmaite sposoby. Dziś mamy dla was patent na nietypowe przygotowanie żółtek. Ich przyrządzenie jest banalnie proste, a korzyści nie do opisania. Koniecznie wypróbujcie to w swojej kuchni.

Jak przechowywać jajka? Żółtka warto suszyć

Jajka goszczą w kuchni wielu osób. Używamy ich do wypieków, dań obiadowych, a nawet spożywamy solo bez lub po obróbce termicznej. Czasami jednak używamy tylko białka lub żółtka. Drugi element jajka trzeba więc jakoś wykorzystać.

Żółtko często dodaje się do różnego rodzaju sosów. Jeśli zostały ci jakieś, np. po robieniu bezy, zamiast wyrzucać możesz je wysuszyć.. W tej formie nadają się do przechowywania przez długi czas. Ich zastosowanie w kuchni jest niemal nieograniczone.

Suszone żółtko powstaje w długim procesie. Nie jest on jednak skomplikowany. W dalszej części artykułu szczegółowo objaśniamy, jak poprawnie go przeprowadzić i zabezpieczyć tę część jajka.

Suszone żółtko jajka.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Prosto i Smacznie
Klienci skarżą się na promocje w Biedronce. Przy kasie płacą więcej, niż niż się spodziewali, teraz wiemy dlaczego

Jak zrobić suszone żółtko? Element jajka zachowa świeżość

Żółtka, które pozostały nam np. z przygotowania bezy, zabezpieczymy w soli i cukrze. Wystarczy zmieszać ze sobą te przyprawy w stosunku 1:1 i wysypać na talerz. Kolejnym krokiem jest uformowanie dołków, w których umieścić trzeba element jajka.

Teraz już tylko zasypujemy go, dokładnie przykrywamy naczynie folią i wkładamy do lodówki na tydzień. Po tym czasie usuwamy nadmiar cukru i soli, płucząc suche żółtko pod zimną bieżącą wodą. Osuszamy je i dalej usuwamy wilgoć w piekarniku.

W tym celu ułożone na pergaminie części jajka trzymamy w temperaturze 87 stopni Celsjusza przez 5-6 godzin. Po tym czasie przenosimy na talerzyk i przykrywamy. Odstawiamy, by odpoczęły. Potem przechowujemy w słoiku. Wytrzymają do 6 miesięcy.

Jak wykorzystać suszone żółtko?

Gotowy produkt dodajemy do sosu w formie wiórków. Uzyskujemy je poprzez starcie suszonego żółtka na tarce o niewielkich oczkach. Pod wpływem temperatury uzyska właściwą konsystencję.

Suszone żółtko nada się nie tylko do sosu. Będzie idealnym składnikiem sałatek, czy dodatkiem na kanapki. Odważni mogą nawet taki kąsek zajadać samodzielnie.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na dania z dodatkiem jajek. Sprawdźcie jak zrobić bezmięsną carbonarę. Być może skusi was też wyśmienita jajecznica z boczniakami.

Jajka do sosu.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Prosto i Smacznie