Żadne ruskie, żadne z owocami. W moim domu hitem są pierogi meksykańskie
Polskie pierogi sławne są być może na całym świecie, ale z pewnością nie są jedyne. Te meksykańskie pierogi składają się z mięsa kurczaka i warzyw. Są łatwe w przygotowaniu i gwarantują odmianę na talerzu. Wypróbuj je choćby dziś
Meksykańskie pierogi
Chochoyotes, jedno z narodowych dań Meksyku, podobne jest do naszych klusek. Można też przygotować ich pierogową wersję, którą da się określić jako meksykańskie pierogi. Kuchnia tego kraju – warzywna, pikantna i aromatyczna, zawojowała lata temu cały świat. I nic dziwnego – przepisy z Ameryki Środkowej są jednocześnie egzotyczne i bardzo znajome, jak udowadniają te meksykańskie pierożki.
Jednym z takich dowodów jest to, że choć pierożki są wyraźnie inne od tego, co przeważnie gości na naszych talerzach, przygotowujemy je ze znanych składników. Wszystko, czego potrzebujemy, jest łatwo dostępne w każdym supermarkecie. Firmy produkujące mrożonki mają nawet w ofercie mieszanki warzyw w stylu meksykańskim.
Moja babcia robiła najlepszy sernik z wiaderka. Sekretem jest dobrze znany składnik z PRL-uPierogi inspirowane kuchnią Meksyku
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Z pasją. Przedstawiona wersja używa mieszanki warzyw „firmy na H”. Takie mieszanki, nawet mające Meksyk w nazwie, są przeważnie niezwykle łagodne. Nasz przepis zawiera dodatek chili. Oczywiście można pominąć go, jeśli chcemy inspirowaną Meksykiem, ale łagodną potrawę.
Składniki
- 1 filet z piersi kurczaka
- 1 opakowanie mrożonej warzywnej mieszanki meksykańskiej
- 1-2 papryczki chili
- 500 g mąki
- 50 ml oleju
- 200 ml maślanki
- 20 g drożdży
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka węgierskiej pasty paprykowej
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżka czarnuszki
- Sól, pieprz
- Przyprawa kuchni meksykańskiej lub mieszanka: słodka i wędzona papryka, kolendra, kurkuma
Meksykańskie pieczone pierogi
W misce rozprowadzamy pokruszone drożdże w łyżce maślanki. Można dodać szczyptę cukru, by szybciej wystartowały. Mąkę, dwa jajka i połowę maślanki umieszczamy w kielichu robota. Dodajemy łyżeczkę soli i łyżeczkę kurkumy. Kiedy drożdże ruszą, dodajemy je do kielicha i mieszamy. Stopniowo dodajemy pozostałą maślankę oraz 50 ml oleju. Ciasto odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Kurczaka oczyszczamy i kroimy w drobną kostkę. Zasypujemy przyprawami, solą i pieprzem i odstawiamy na kilka minut. Po tym czasie wrzucamy ją na rozgrzany na patelni olej i smażymy. Kiedy zaczną robić się jasne, dodajemy mieszankę warzywną i posiekane chili. Przyprawiamy do smaku, dodajemy przecier paprykowy i pomidorowy, całość mieszamy i smażymy, aż warzywa będą miękkie.
Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy placki o dość dużej średnicy. Na każdy nakładamy po łyżce farszu. Dokładnie zaklejamy. Pierogi układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy rozmąconym jajkiem. Posypujemy czarnuszką (można też użyć sezamu) i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez 10-15 minut – do zrumienienia – w temperaturze 200 stopni. Podajemy gorące, np. z sosem jogurtowym.
Wypróbuj też trik na szybkie ogórki małosolne i dodatek zmiękczający mięso na kotlety mielone.