Zalej nią 2 łyżeczki oregano i odstaw na 15 minut. Herbata ma niebywale cenne właściwości
Herbata z suszonego oregano wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Jest przy tym niezwykle tania. Torebka przyprawy kosztuje niecałe 2 zł, a zaparzymy z niej kilka herbat. Oregano polecane jest między innymi podczas przeziębienia i grypy.
Oregano jest przyprawą, którą często stosujemy w kuchni. Dodajemy ją do marynaty do mięsa, sosów, ryb i dań warzywnych, np. zapiekanek. Oregano świetnie podkreśla również smak sałatek i domowych zup. Mało kto wie, że ta przyprawa to nie tylko smak, ale i naturalne lekarstwo.
Oregano od lat wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Stosowane jest zarówno wewnętrznie, w formie naparów, olejków i herbat, jak i zewnętrznie na skórę. Oregano jest bogatym źródłem witamin z gruby B, witaminy C, A, E oraz magnezu, cynku, potasu i żelaza.
Stosowany na skórę łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Olejek i herbata z oregano ma szereg zastosowań. Herbata polecana jest między innymi podczas infekcji oraz chorobach układu trawiennego i moczowego. Domowa herbata kosztuje grosze, a ma zbawienny wpływ na cały organizm.
Jak zaparzyć herbatę z oregano?
Do przyrządzenia herbaty potrzebujesz 2 łyżeczek suszonego oregano. Przyprawę wsyp do filiżanki, zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa do picia. Herbatę możesz dodatkowo posłodzić miodem.
Miód wzmocni działanie oregano i wzbogaci napar o cenne witaminy i antyoksydanty. Herbatę pij raz, maksymalnie dwa razy dziennie, jeśli męczy Cię mocny kaszel. Picie naparu w dużej ilości, około 5- 6 filiżanek dziennie może powodować niestrawność.
Na co pomoże herbata z oregano?
Herbatę z oregano warto pić podczas infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i grypie. Herbata działa napotnie, ułatwia odkrztuszanie, łagodzi kaszel i ból gardła. Herbata polecana jest zarówno w chorobach bakteryjnych, jak i wirusowych.
Oregano wykazuje silnie właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działa także moczopędnie i pobudza wydzielanie żółci. Jest polecana również dla osób, które cierpią na zapalenie pęcherza, biegunki, zgagę i niestrawność.
Przygotuj również napar z liści laurowych. Pomoże między innymi w chorobach stawów. W mroźne dni polecam herbatę zimową z dodatkiem goździków, imbiru i miodu. Herbata doskonale rozgrzewa i wzmacnia odporność.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Chrupiące placki ziemniaczane bez tajemnic. Kucharz zdradził 4 swoje triki
Posiekał 6 składników i wymieszał z sosem. Ta surówka z pora to prawdziwy hit
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama