Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zanim kupię margarynę do pieczenia, sprawdzam jej skład. Powód też cię przekona
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.12.2024 10:29

Zanim kupię margarynę do pieczenia, sprawdzam jej skład. Powód też cię przekona

Margaryny w sklepie
Fot. Shutterstock/TY Lim

Wokół tłuszczów, których używamy w kuchni, narosło wiele mitów oraz zasad, które jakiś czas temu zrewidowaliśmy. Dziś margaryna nie jest więc w niełasce dietetyków. Jednak pod warunkiem, że umiemy w sklepie wybrać właściwą.

Margaryna nie taka zła

Margaryny, czyli utwardzone tłuszcze roślinne, pojawiły się w naszej kuchni dużo dawniej, ale i tak kojarzymy je z PRL-em. Niektórzy wciąż trzymają mrożony koperek w opakowaniach z napisem MR – Masło Roślinne. W kulturze, która kojarzy się z wiecznym poszukiwaniem zamienników, traktowaliśmy margarynę jak substytut czegoś prawdziwego, tym razem masła.

Dietetycy nawet sprzyjali temu skojarzeniu. W końcu utwardzone tłuszcze roślinne nie miały najlepszej prasy, a masło to produkt naturalny, który całkiem trudno oszukać. Jednak dziś mamy do czynienia zarówno z nowym pokoleniem margaryn, jak i badaczy, którzy przedstawiają nam swoje nowe odkrycia sekretów ludzkiego ciała.

pudełko margaryny
fot. Canva
Oto sekret zalegających w Biedronce palet. Były kierownik wszystko zdradził

Najlepsza margaryna do pieczenia

Przede wszystkim więc z niełaski powróciły tłuszcze jako składnik naszej diety. Dziś akcentujemy bardziej unikanie cukrów i węglowodanów w ogóle. O tłuszczach przypominamy zaś, że nie ma bez nich wielu witamin oraz zdrowych kwasów, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego rozwoju.

Co więcej, coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, że możliwie często powinniśmy zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi. I to prowadzi nas do wniosku: margaryna, zwłaszcza do pieczenia i smarowania chleba, jest dobrym produktem, pod warunkiem że wybierzemy właściwą.

Jaką margarynę wybrać

W Stanach Zjednoczonych prowadzi się liczne badania nad tłuszczami i ich obecnością w naszej diecie. Wytyczne amerykańskich dietetyków mogą więc służyć pomocą także nam. Czego się dowiadujemy?

Że powinniśmy wybierać przede wszystkim margaryny miękkie, a nie twarde. To one mają najwięcej tłuszczów nienasyconych, których dostarczają nam głównie oleje roślinne. Jednak spośród tych ostatnich dobrze byłoby odrzucić jeszcze dwa rodzaje: olej palmowy i kokosowy. Nie jest to jednak łatwe, bo to one odpowiadają za odpowiednią strukturę margaryny.

Czytając opakowania margaryn, zwracać należy uwagę na kilka haseł. Odrzucamy margaryny zawierające składniki opisane jako częściowo uwodornione lub częściowo utwardzone. Dobra margaryna powinna mieć poniżej 20 proc. tłuszczów nasyconych i im więcej tym lepiej tych nienasyconych.

Poznaj też zasady dotyczące pieczenia prawdziwych pierników i gruzińskie pierogi – chinkali.

pieczenie z margaryną
fot. Canva