Smakosze.pl
Jajka

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Infoniac

Zaskakująca metoda przyrządzania jajek

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka gotujemy na wiele sposobów, dlatego mało kogo dziwią nowe metody, wymyślane przez sprytnych kucharzy. W Internecie jest jednak jeden sposób, który całkowicie odmienia wygląd jajek po ugotowaniu. Prezentujemy jajka, które żółtka mają na zewnątrz, a białka w środku.

Jajka są pożywnym i wartościowym elementem diety praktycznie każdego człowieka. Dostarczają naszym organizmom wielu substancji odżywczych, a ich smak i konsystencja sprawiają bardzo dużo przyjemności podczas jedzenia. Duża ilość białka to kolejny atut. 

Jajka jadamy niezwykle często, najczęściej podczas śniadania. Nie ma nic lepszego niż jajko na miękko z aksamitnym wnętrzem czy pożywna kanapka z jajkiem na twardo. Jeśli znudziły ci się tradycyjne metody gotowania ich, sprawdź, jak możesz odmienić zwykłe jajka na twardo. 

Jajka z odwróconą kolejnością

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do jajek, które pod skorupką składają się z białka, w którego wnętrzu pływa pożywne żółtko. Istnieje ciekawy trik, dzięki któremu warstwy zamieniają się swoją kolejnością. Do wykonania go będziesz potrzebować kilku przedmiotów. 

Przede wszystkim konieczna jest taśma klejąca i rajstopy nylonowe. Taśma zwiększy wytrzymałość skorupki, a za pomocą rajstop wywołasz mnóstwo energii kinetycznej, która sprawi zamianę miejsc wewnątrz skorupki.

Jak zrobić takie jajka?

Na początku zaświeć latarką w jajko, aby upewnić się, że jest przezroczyste. Następnie owiń skorupkę taśmą przylepną tak, by żaden kawałek skorupki nie był odkryty. Wsuń jajko do rajstopy nylonowej i trzymają ją za obie krawędzie, obracaj jajkiem.

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy, dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie. 

Źródło: Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Infoniac

Po kilku minutach przerwij machanie, wyjmij jajko i znowu poświeć latarką. Jeśli praktycznie nie przepuszcza światła, jest gotowe. Włóż je do wrzącej wody wraz z taśmą klejącą i ugotuj na twardo - około 5-6 minut powinno w zupełności wystarczyć.

Przełóż jajka do kąpieli lodowej złożonej z zimnej wody i kostek lodu. Potrzymaj w niej jajka do chwili, aż całkowicie ostygną. Usuń folię oraz obierz jajka ze skorupki. Twoim oczom ukaże się wyjątkowy widok - jajka będą miały żółtko na miejscu białka i odwrotnie. 

Skąd taki efekt?

Pod wpływem siły odśrodkowej żółtko pęka i rozpływa się w kierunku skorupki. Białko, które jest mniej gęste od żółtka, zamienia się z nim miejscem. Dzięki długiemu obracaniu można pochwalić się niecodziennymi jajkami. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: webniusy.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >