Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zawsze bałam się robić rybę w galarecie. Okrasa wreszcie mnie nauczył. Ten przepis zawsze się udaje
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.12.2023 19:41

Zawsze bałam się robić rybę w galarecie. Okrasa wreszcie mnie nauczył. Ten przepis zawsze się udaje

Faszerowana ryba w galarecie
Canva/East News

Dobrze przyrządzona ryba faszerowana to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Cóż z tego, skoro czasem wielokrotne nawet eksperymenty nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Galareta powinna być przecież klarowna, a ryba zwarta i delikatna, a obie te cechy są trudne do uzyskania. Dlatego tak się ucieszyłam, kiedy Karol Okrasa zaproponował przepis niezawodny.

Ryba faszerowana wg Karola Okrasy

Ryba faszerowana to potrawa o dość zwodniczej nazwie. Kiedy ją przygotowujemy, nie faszerujemy bowiem ryby, ale to z niej przygotowujemy coś w rodzaju farszu, który następnie, uformowany, serwujemy w galarecie (dlatego nazwa “ryba w galarecie” byłaby bardziej precyzyjna, cóż z tego, skoro jest już zajęta dla innego rodzaju potraw).

To szczególny i dość czasochłonny rodzaj potraw, ale dobrze wykonane potrafią być prawdziwym zwieńczeniem kulinarnego wysiłku organizacji świątecznego przyjęcia. Karol Okrasa pokazał niedawno, jak osiągnąć perfekcję w tym względzie.

Wigilijny kompot z suszu pod znakiem zapytania? Takiej sytuacji nigdy nie było

Przepis na rybę faszerowaną w galarecie

Jeśli jest jedno słowo, które podsumowuje sekret działań prowadzących do idealnej ryby w galarecie, słowem tym jest cierpliwość. To właśnie ona stoi za perfekcyjnym wykonaniem przepisu, zwłaszcza tą jego częścią, która gwarantuje zwartą i klarowną galaretę wokół przygotowanej przez nas rybiej masy.

Składniki

Na masę rybną

  • ¼ kg fileta ze szczupaka
  • ¼ kg fileta z pstrąga tęczowego łososiowego
  • 150 g bułki tartej
  • 100 ml mleka
  • 2 jajka
  • sól, mielony pieprz czarny
  • gałka muszkatołowa
  • ½ pęczka natki pietruszki
  • 1 łyżka kaszy manny
  • garść namoczonych w gorącej wodzie rodzynek

Na galaretę

  • 1½ l wywaru rybnego
  • 2½ łyżki żelatyny w proszku
  • 1 łyżka octu
  • sól, pieprz
  • kilka liści laurowych i ziela angielskiego
Zrzut ekranu 2023-12-14 o 19.07.29.png
YouTube/@kuchnialidla

Jak zrobić rybę faszerowaną w galarecie

Oba gatunki ryb mielemy razem z namoczoną w mleku bułką na gładką masę i przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy gałkę muszkatołową i jajka i dalej miksujemy. Odstawiamy, by smaki się przegryzły.

Wywar rybny doprawiamy solą i pieprzem. W osobnej miseczce zalewamy żelatynę odrobinę wody, a sam wywar doprowadzamy do wrzenia.

Masę rybną mieszamy z posiekaną natką i garścią rodzynek, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dodajemy łyżkę kaszy mannej dla związania wilgoci. Wymieszany farsz rybny nakładamy porcjami na folię spożywczą i zawijamy, formując w walec związany na obu końcach. Postępujemy tak z kolejnymi porcjami ryby do wyczerpania farszu.

Zrolowaną masę rybną gotujemy przez 15-20 minut w garnku lub na parze, wyjmujemy i studzimy, a następnie kroimy w plastry i układamy na talerzach dość głębokich, by można było zalać całe plastry galaretą i dalej chłodzimy w lodówce pokryte folią kuchenną.

Zrzut ekranu 2023-12-14 o 19.07.51.png
YouTube/kuchnialidla

Sekret klarownej galaretki do ryb

Kiedy żelatyna już napęcznieje w odrobinie gorącej wody, rozprowadzamy ją w kilku łyżkach wywaru, uważając, by na powierzchni nie zostały pęcherzyki powietrza. Rozrobioną żelatynę wlewamy do reszty lekko przestudzonego w temperaturze pokojowej wywaru.

Ułożone na talerzach plastry ryby faszerowanej dekorujemy włoszczyzną z rosołu i resztą rodzynek namoczonych we wrzątku. Delikatnie zalewamy całość wystudzoną galaretą w dwóch warstwach, robiąc między nimi odstęp ok. 20 minut, by pierwsza zdążyła stężeć. To właśnie ta cierpliwość i precyzja odpowiadają za doskonały efekt klarownej galarety do ryby.