Zrób z nich dżem, póki jest sezon. Pyszny dodatek do chleba i naleśników
Jesień to idealny moment, by przygotować przetwory na zimę. Dlatego warto już teraz przyrządzić znakomity dżem z pigwy i gruszek. Słodko-kwaśny rarytas wzbogaci smak wielu dań.
Dżem pigwowo- gruszkowy na każdą okazję
Robienie dżemów to doskonały sposób, by zachować smak i aromat owoców na dłużej. Pigwa i gruszka idealnie nadają się do zrobienia przetworów. To smaczne i zdrowe owoce. Pigwa naszpikowana jest witaminą C, magnezem , potasem, fosforem i żelazem. Jedzenie tego kwaśnego owocu wzmocni odporność i pomoże uporać się z infekcjami.
To przyda się jesienią i zimą. Natomiast gruszka słynie ze słodkiego smaku i mocy witamin. Znajdziemy w niej witaminy: A, C, K, PP i witaminy z grupy B. Spożywanie gruszek wspomaga trawienie i obniża ciśnienie krwi. Dżem pigwowo-gruszkowy jest pyszny i bardzo zdrowy. Poniżej znajdziesz na niego przepis.
Tony ryb zatrzymali na granicy. Ta ilość nie mieści się w głowieJak zrobić dżem pigwowo-gruszkowy?
Składniki:
- 2 kg pigwy
- 2 kg gruszek
- 2 kg cukru
- odrobina kwasku cytrynowego
Przygotowanie dżemu zacznij od umycia, wypestkowania i starcia pigwy. Owoce przełóż do garnka. W drugim garnku wymieszaj wodę z odrobiną kwasku cytrynowego. Włóż tam obrane i pozbawione gniazd nasiennych gruszki.
Zakwaszenie wody zapobiegnie ciemnieniu gruszek. Następnie gruszki zetrzyj na tarce, przełóż do garnka z pigwą i wymieszaj. Owoce duś na małym ogniu przez 45- 60 minut. Mieszaj i wsyp cukier. Do dżemu nie dodaje się produktów żelujących, bo pigwa zawiera pektyny, które mają działanie żelujące i zagęszczające.
Dżem z pigwy i gruszek na jesień i zimę
Gotowy dżem przełóż do wcześniej wyparzonych słoików. Zakręć i odwróć do góry dnem. Dżem wychodzi bardzo smaczny. Gruszka łagodzi cierpkość pigwy i całość smakuje wyśmienicie.
Dżem jest prosty w przygotowaniu i pasuje do świeżego pieczywa, naleśników i placków. Może być też dodawany do biszkoptów i do masy w rozmaitych ciastach. Pyszny i zdrowy będzie w sam raz na chłodne dni. Pisaliśmy o tym, jak ugotować krupnik na żołądkach z tradycyjnego przepisu. Radziliśmy, dlaczego warto owinąć klamkę folią aluminiową.
Źródło: wielkiezarcie.com