Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 3 największe błędy podczas przygotowania jajecznicy. Popełniamy je nagminnie

3 największe błędy podczas przygotowania jajecznicy. Popełniamy je nagminnie

3 największe błędy podczas przygotowania jajecznicy
canva/antos777

Przygotowanie jajecznicy wydaje się bardzo proste. Kilka szczegółów może jednak sprawić, że smak lub konsystencja dania nie będą najlepsze. Trzy błędy popełniamy nadzwyczaj często. Podpowiadamy jak się ich wystrzegać.

Jajecznica powinna być puszysta i delikatna. Jeśli nie chcemy uzyskać dania przypominającego bezsmakową galaretę, powinniśmy zadbać o z pozoru oczywiste kwestie, o których jednak dość często zapominamy.

3 błędy spowodują, że jajecznica będzie niesmaczna

1. Wybieracie produkty niskiej jakości

Przygotowanie dobrze ściętej, a jednocześnie przyjemnej w odbiorze jajecznicy zaczyna się już podczas zakupów. Danie przyrządzone z popularnych i dostępnych marketach „trójek” mniej smaczne niż potrawa zrobiona z jaj ekologicznych czy pochodzących od kur wiejskich.

Tłuszcz do smażenia także powinien być świeży. Najlepiej jest sięgać po dobrej jakości masło — koniecznie klarowane — olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. Nie będą palić się na patelni, a mogą nadać jajecznicy smaku. Zapomnijcie o popularnych tłuszczowych miksach czy margarynie — do smażenia się nie nadają.

2. Doprawiacie danie w złym momencie

Często wsypujemy sól i pieprz na samym początku. Niektórzy nawet roztrzepują jaja w misce i tak przygotowaną masę doprawiają. Niestety jest to duży błąd, który powoduje, że potrawa będzie się nierówno ścinać, a jej smak wcale nie będzie dobry.

Co więcej, sól zniweluje starania o nadanie puszystości, rozbijając pęcherzyki powietrza wprowadzone podczas mieszania jajek. Dodanie przypraw powinno nastąpić pod koniec smażenia — najlepiej dopiero na talerzu.

3. Smażycie na zbyt zimnej lub zbyt ciepłej patelni

Wlanie masy jajecznej na niedogrzaną patelnię spowoduje, że przywrze ona do powierzchni. Nawet jeśli dodamy tłuszczu, nie spełni on swojej funkcję, bo wciąż będzie za zimny. Wlanie jajek powinno nastąpić w momencie, gdy masło lub olej zaczną lekko skwierczeć.

Zbyt mocno rozgrzana patelnia stojąca na palniku ustawionym na wysoką moc też nie pomoże. Jajecznica smażona w takich warunkach będzie ścięta nierówno. Nikomu nie posmakuje danie jednocześnie surowe i przesuszone. Smażenie na średniej mocy kuchenki da najlepsze efekty.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na smaczne jajecznice. Spróbujcie koniecznie niecodziennego połączenia z brokułami. By może też skusi was przysmak z dodatkiem grzybów leśnych.

Jajecznicę doprawiamy na koniec smażenia
canva/gerenme

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: