Babcia Ewa robi najlepsze placki ziemniaczane. Przy niej nawet Gessler może się schować
Placki ziemniaczane lubią chyba wszyscy. Jasne i delikatne w środku, a chrupiące na zewnątrz są celem, do którego dąży każda pani domu. Zamiast jednak kombinować, wystarczy skorzystać ze sprawdzonych receptur. Na przykład takich, jak przepis babci Ewy. Jej placki ziemniaczane zachwycają całą rodzinę, a ich tajemnicą jest wrzące mleko.
Ciemne placki nie są apetyczne
Placki ziemniaczane mają tendencję do ciemnienia. A to dlatego, że obrane i starte ziemniaki ciemnieją po zetknięciu z powietrzem. Ten naturalny proces można nieco zneutralizować, stosując różne techniki.
I tak niektórzy szybko po starciu ziemniaków, posypują je warstwą mąki. Inni dodają trochę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jeszcze inni, tak jak Magda Gessler, wzbogacają masę na placki ziemniaczane odrobiną kwaśnej śmietany.
Niezawodny, babciny sposób na apetyczne placki ziemniaczane
Babcia Ewa ma swój niezawodny patent na apetyczne i przepyszne placki ziemniaczane. Na czym on polega? Otóż starte ziemniaki babcia zalewa gorącym mlekiem. Co to daje?
Po pierwsze hamuje ciemnienie ziemniaków. Po drugie sprawia, że nie czuć w nich surowizny. A po trzecie placki zyskują doskonały smak i aksamitną konsystencję. Przetestujcie jej przepis raz, a z pewnością będziecie do niego wracać.
Przepis babci Ewy na doskonałe placki ziemniaczane
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- ok. ½ l wrzącego mleka
- 1 cebula
- 1 jajko
- ok. ½ szklanki mąki
- szczypta soli
- olej do smażenia
Ziemniaki obierz, opłucz, zetrzyj na średnich oczkach. Zalej je gorącym mlekiem i odstaw na 10 minut. Po tym czasie ziemniaki wylej na sito i dokładnie odciśnij.
Do ziemniaków zetrzyj cebulę, dodaj jajko, mąkę i sporą szczyptę soli. Wymieszaj jednolite ciasto. Na patelni z rozgrzanym olejem smaż rumiane placki.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na placki ziemniaczane bez dodatku mąki, a także na placki z młodych ziemniaków.