Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Babcia Zosia robi bajeczne ogórki po papiesku. Biją na głowę kiszone i małosolne

Babcia Zosia robi bajeczne ogórki po papiesku. Biją na głowę kiszone i małosolne

ogórki
Canva

Te ogórki z rodzynkami są inne od wszystkich. Mają niezwykłą nutkę słodyczy, której towarzyszy wyrazisty smak pieprzu i czosnku. Raz spróbujesz i zapomnisz na długo o ogórkach kiszonych i małosolnych. Te papieskie są numerem 1!

Zdrowie z ogórków- ciesz się ich smakiem

Ogórki kiszone lub małosolne kiedyś mogą się znudzić. Dlatego warto spróbować innej wersji tego pasteryzowanego warzywa. Dodatki zaskakują, ale jednocześnie dodają wyrazistego smaku i aromatu. Warto pamiętać, że ogórki są bardzo zdrowym i wartościowym warzywem. 

Zawierają witaminy A, C, E i K. Oprócz tego są bogate w takie składniki mineralne jak: potas, wapń, magnez i fosfor. Znajdziemy w nich mnóstwo błonnika pokarmowego, który poprawia działanie układu pokarmowego i zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Spożywanie ogórków redukuje bóle migrenowe głowy, bóle gardła i chroni przed grzybicą.

Nie do wiary, jak Makłowicz gotuje rosół. Trick z cebula zaskoczy nawet babcie

Jak przygotować ogórki po papiesku?

Składniki:

  • 4 kg ogórków
  • 3 łyżki soli
  • ½ kg cukru
  • 1 ½ szklanki wody
  • 500 ml octu 
  • koper
  • 7 ząbków czosnku
  • 14 kulek pieprzu
  • rodzynki

Ogórki należy pokroić w słupki i posolić. Tak przygotowane ogórki odstawiamy. Z cukru, wody i octu gotujemy zalewę. Przygotowujemy słoiki, do których wkładamy po 1 ząbku czosnku, 2 kulki pieprzu i po około 15 rodzynek.

Do słoików ciasno wkładamy ogórki, zalewamy je zalewą. Zakręcamy słoiki i pasteryzujemy po 5 minut. Przepis jest bardzo precyzyjny. Ogórki zyskują słodko-ostry smak. Są idealnym dodatkiem do dań obiadowych, sałatek i kanapek. Ciekawym dodatkiem są w przepisie babci Zosi-rodzynki.

Rodzynki- pełne błonnika i witamin

Rodzynki produkowane są z bezpestkowych winogron. W procesie suszenia zachowują przeciwutleniacze, zapewniają też naturalną słodycz dla naszych kubków smakowych. Rodzynki pełne są błonnika, potasu, żelaza i nie zawierają cholesterolu oraz tłuszczów nasyconych.

Jedzenie rodzynek wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie. Owoce te zawierają polifenole, które zwalczają wolne rodniki. Chronią te przed chorobą Alzheimera i demencją. Warto włączyć je do swojej diety i cieszyć się pysznym smakiem. Pisaliśmy o przepisie na ogórki kiszone z 1895 roku. Podawaliśmy też przepis na ogórki kiszone Magdy Gessler. 

ogórki

Źródło: lubieessc.blogspot.com