Chrupiąca skórka i delikatne mięso. Zdradzamy, jak smażyć rybę, żeby smakowała jak marzenie
Smażenie ryby jest jednym z prostszych sposobów jej przyrządzenia. Niestety dość często kończy się ono uzyskaniem suchego i rozpadającego się filetu — zwłaszcza gdy zdecydujemy się na przygotowanie dania bez panierki. Wystarczy jednak, że skropimy mięso sokiem z cytryny, a rezultat będzie zupełnie inny. Tak kruchej i delikatnej ryby jeszcze nie jedliście.
Ryby przyrządzaliśmy już zarówno w cieście, jak i w prostej panierce. Smażenie ich na patelni, choć wydaje się proste, wymaga pamiętania o kilku zasadach. Jedna z nich stanowi jednocześnie sekret nierozpadającego się i wyjątkowo subtelnego w odbiorze mięsa, które posmakuje nawet najbardziej wybrednym.
Skropienie ryby sokiem z cytryny sprawi, że będzie delikatna
Smażenie ryby będzie proste, jeśli zastosujemy prosty trik znany wielu wprawionym kucharzom domowym. Sok z cytryny, którym potraktujemy osuszone mięso, nie tylko sprawi, że drobne ości nie będą stanowiły zagrożenia, ale tez poprawi konsystencję przygotowywanego filetu.
Dodatek ten dobrze wpływa na smak, sprawiając, że ryba staje się niezwykle kremowa. Jeżeli dodatkowo zastosujemy proste przyprawy, czyli sól i pieprz, będziemy w stanie wydobyć naturalny aromat wybranego przez nas mięsa.
Jednocześnie uchronimy się przed rozchodzącym się po całym mieszkaniu intensywnym zapachem ryby. Sok z cytryny jest w stanie zamaskować woń produktu bez strat w odbiorze potrawy. Jeżeli tylko smażenie nie będzie zbyt długie, uzyskamy kruche wewnątrz i delikatnie chrupiące z wierzchu filety.
Co jeszcze warto wiedzieć o smażeniu ryby?
Wspominaliśmy, że czas smażenia wpływa na uzyskany efekt. Równie ważny będzie moment, w którym przyrządzanie mięsa rozpoczniemy. Jeżeli na położymy je na zimną patelnię, ryzykujemy, że przywrze. Trudno będzie wiec zachować kształt filetu przy przewracaniu.
Na patelni znaleźć się nie powinna także ryba mokra i już posolona. Woda spowoduje, że olej będzie pryskał. Sprzątanie i oparzenia będą zatem kwestią czasu. Zbyt wczesne posolenie mięsa natomiast sprawi, że woda zawarta w rybie zostanie z niej usunięta. Po usmażeniu więc mięso będzie suche i niesmaczne.
Źródło zdjęcia: canva/yipengge
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak usmażyć pierogi, żeby były złociste? Wyjaśniamy krok po kroku
Najgorsze błędy popełniane podczas robienia sałatki jarzynowej. Koniecznie ich unikaj
Delikatne i soczyste pulpety w sosie koperkowym. Przepis na tani i prosty obiad
Źródło: akademiasmaku, przepisy