Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Co jest lepsze, miód, czy słodzik? Dietetyk nie ma żadnych wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.04.2023 12:22

Co jest lepsze, miód, czy słodzik? Dietetyk nie ma żadnych wątpliwości

Miód, czy słodzik? Dietetyk nie ma wątpliwości
Screeny z filmu pochodzą z kanału Michał Wrzosek na YouTube

Zrezygnowałaś z cukru na rzecz miodu lub słodzika? Popularny dietetyk porównał miód i erytrol i wskazał, który produkt jest zdrowszy. Okazuje się, że słodzik jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Zawsze jednak zwracaj uwagę na skład substancji słodzącej.

Miód, czy słodzik? Dietetyk nie ma wątpliwości

Wszyscy wiemy, że cukier w nadmiarze szkodzi. Szukamy więc alternatywy, która będzie zdrowsza, a pomoże uzyskać nam posobny smak. Wiele osób wybiera miód, inni sięgają po słodziki. 

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem słodzików. Na rynku mamy erytrol, stewię, ksylitol oraz tańsze zamienniki, np. słodzik w pastylkach z aspartamem, czy maltodekstryną. Czytanie etykiet substancji słodzących jest kluczowe. 

Dietetyk porównał miód i erytrol, czyli jeden z najzdrowszych słodzików. Okazuje się, że erytrol jest o wiele lepszym wyborem niż miód. Materiał i zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Michał Wrzosek na YouTube.

Nie uwierzysz, co Gessler dodaje do ziemniaczanego puree. Pokochasz od pierwszego kęsa

Najlepszym wyborem jest erytrol

Dietetyk porównał erytrol i miód. Łyżeczka miodu ma 38 kcal, łyżeczka słodzika natomiast tylko 1 kcal. W miodzie znajduje się między innymi witamina C, potas oraz żelazo. Zdaniem dietetyka pojawiają jednak w śladowych ilościach i nie wpływają znacząco na nasze zdrowie.

Erytrol nie wpływa na poziom cukru i glukozy we krwi. Jego indeks glikemiczny to 0. Dla porównania, indeks glikemiczny miodu to 58. Miód znacząco podwyższa poziom cukru i glukozy. Podsumowując, o wiele lepszym rozwiązaniem jest erytrol.

Zawsze sprawdzaj skład substancji słodzącej

Najlepszym wyborem jest ksylitol, stewia i erytrol. Substancje słodzące jak aspartam spożywane w nadmiarze mają szereg skutków ubocznych, między innymi nudności, wysypka, a nawet utrata smaku.

Powinniśmy zwracać uwagę na skład słodzików. Jeśli znajdziemy w nich maltodekstrynę, omijajmy je szerokim łukiem. Indeks glikemiczny maltodekstryny to aż 105. Powoduje gwałtowny wzrost cukru i glukozy we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne u cukrzyków.

Czy kwiaty forsycji są jadalne? Dietetyk wskazał najniebezpieczniejszy produkt. Produkt ten znajduje się w żywności, a powoduje powstawanie bardzo groźnych chorób.