Co roku na Wielkanoc robię żurek na zakwasie z przepisu słynnego piekarza. Tajemnicą smaku jest 1 dodatek
Piotr Kucharski, znany piekarz i autor książek o pieczeniu chleba, podzielił się swoim przepisem na zakwas. Ta baza do żurku wychodzi aromatyczna i pełna smaku dzięki profesjonalnym sztuczkom, które jednak możemy zastosować w domu. Jeden niecodzienny składnik decyduje tu o niezwykłym smaku.
Piotr Kucharski robi zakwas
Piotr Kucharski to jeden z najbardziej znanych polskich piekarzy. Pierwszy raz zrobiło się o nim głośno, kiedy w 2010 roku wygrał konkurs kulinarny „Gotuj o wszystko”, a potem prowadził w Kuchni+ program „Kucharskiego pomysł na kuchnię”. Od tego czasu wydał kilka książek kucharskich, w tym jedną pod tytułem „Chleb. Domowa piekarnia”.
To właśnie w tej książce opublikował niezwykły przepis na zakwas na żurek. W jego wersji to niezwykle bogata modyfikacja zakwasu na chleb, doskonale doprawiona składnikami, które oddadzą smak gotowej zupie. Wielu z nas boi się hodowli własnego zakwasu. Ten przepis jest po to, by poprowadzić nas za rękę i upewnić się, że efekt przerośnie oczekiwania. Naprawdę warto spróbować. Pracy tyle co nic, a efekt wspaniały.
Smaruję serkiem ciasto francuskie i kładę na nim te owoce. Nie ma lepszego deseruŻurek z podgrzybkami
Jako „opcjonalne” Kucharski wymienia suszone podgrzybki, ale gorąco polecamy, żeby z tej opcji skorzystać. Ten przepis może powstać na bazie gotowego zakwasu chlebowego, lecz można też użyć kromki czerstwego chleba na zakwasie. Proste, prawda?
Składniki
- 50 g zakwasu chlebowego lub kromka żytniego chleba na zakwasie
- 100 g razowej mąki żytniej
- 2 ząbki czosnku (nieobrane)
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 4 listki laurowe
- 8 ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka majeranku
- 2-3 suszone podgrzybki
- Dodatkowo: szczypta czarnuszki
Zakwas wg Kucharskiego
Zakwas albo kromkę czerstwego ciemnego chleba na zakwasie zalewamy dwiema szklankami letniej wody. Jeśli zaczynamy od zakwasu, wodę należy z nim wymieszać. Czosnek rozgniatamy płaską częścią noża i, bez zdejmowania łupinki, dodajemy do zakwasu.
Pozostałe składniki umieszczamy w słoiku z zakwasem i delikatnie mieszamy. Dodatek suszonych podgrzybków przepełni go smakiem, który później przeniesiemy do świątecznego żurku. Żeby zakwas dojrzał, potrzebuje zaledwie ok. 2-3 dni w ciepłym miejscu. Wtedy jest gotowy i może stać się bazą naszego żurku.
Wypróbuj też przepisy na wielkanocną tartę z białą kiełbasą i jajkiem oraz świątecznego jadalnego baranka według siostry Anastazji.