Co zawiera kostka rosołowa? Czy rzeczywiście strach po nią sięgać?
Kostka rosołowa jest składnikiem, który często jest używany w wielu kuchniach. Powodem tego jest przede wszystkim wygoda stosowania. Jeśli jednak przyjrzeć się jej składowi okazuje się, że zawiera w sobie głównie sól, tłuszcz i wzmacniacz smaku. Taka wybuchowa mieszanka ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Wbrew swojej nazwie, kostka rosołowa nie służy jedynie do przygotowywania klasycznej zupy. Dodajemy ją także do innych potraw, takich jak sosy czy dania duszone. Mimo całkiem niezłego smaku, składniki w kostce rosołowej pozostawiają wiele do życzenia.
Kostka rosołowa składa się przede wszystkim z tłuszczu utwardzonego zawierającego szkodliwe izomery trans, a także mnóstwa soli i rozmaitych wzmacniaczy smaku. Jej częste stosowanie w kuchni zwiększa ryzyko rozmaitych schorzeń, takich jak nadciśnienie i problemy związane z krążeniem.
Ponadto niektóre składniki kostki rosołowej, jak np. barwnik E150c powodować mogą nadpobudliwość, choroby żołądka oraz wątroby. Dodajmy do tego zwiększenie złego cholesterolu we krwi, a mamy 100 procentową pewność, że ten produkt lepiej omijać szerokim łukiem.
Chociaż użycie kostki rosołowej od czasu do czasu nie powinno nikomu zbytnio zaszkodzić, lepiej unikać jej w swojej kuchni. Nie zawiera bowiem nic pozytywnego. Domową kostkę możemy bez trudu przyrządzić sami i stosować zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. To z całą pewnością lepsze rozwiązanie i bardziej korzystne dla naszego organizmu. Taki domowy wyrób smakuje nawet lepiej, niż jego kupny odpowiednik.
Przepis na domową kostkę rosołową
Składniki:
2 średnie marchewki
1 cebula
1/2 cukinii
4 łodygi selera naciowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy
natka pietruszki, szałwia, rozmaryn, bazylia
sól i pieprz do smaku
Zdrowa domowa kostka rosołowa krok po kroku
Przygotuj warzywa na kostkę rosołową. W tym celu warzywa umyj, obierz i pokrój w kostkę. Następnie przełóż je do garnka.
Do warzyw na kostkę rosołowa dodaj zioła oraz oliwą. Całość podsmaż przez chwilę, następnie przykryj i duś na wolnym ogniu ok. 60 minut. Zawartość garnka od czasu do czasu zamieszaj.
Po upływie tego czasu całość zmiksuj i postaw z powrotem na ogniu. Poczekaj, aż masa zgęstnieje. Na koniec domową kostkę rosołową przełóż do słoiczka, postaw do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Smaczna domowa kostka jest gotowa.
Czy wiesz, jak przechowywać rosół, aby długo zachował swój aromat i smak? Fenomenalną domową przyprawą do wielu dań jest pasta z pieczonego czosnku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Okrasa marynuje wątróbkę w 4 składnikach. Lepszej nie zjesz w żadnej restauracji
Czy ceny żywności w Polsce zaczynają się stabilizować? Eksperci nie mają wątpliwości
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama