Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 06.02.2023 16:05

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

pierogi
Canva / Shaiith

Posklejane pierogi wyglądają nieapetycznie i nie zachęcą nikogo do jedzenia. Jak uniknąć tego problemu? Sposobów jest kilka, ale z całą pewnością nie należy przykrywać naczynia z gorącą potrawą wyjętą z wody. Tak nie raz robimy, by pierogi nie wystygły. To jednak naraża nas na kulinarną katastrofę. Danie zamieni się bowiem w kulę ciasta i farszu.

Przygotowanie domowych pierogów to nie lada wyczyn. Zajmuje sporo czasu, a jeszcze nie zawsze zakończy się sukcesem. Podpowiemy Wam jednak, jak ustrzec się przed posklejanymi pierogami, by nie narażać Was na niepowodzenie.

Jak uchronić pierogi przed sklejaniem się?

Ugotowane pierogi mają niestety tendencję do sklejania się. Wyjmowanie ich z wrzątku i układanie jeden na drugim na pewno nie służy tej potrawie. Ryzyko gwałtownie wzrasta, kiedy dodatkowo przykryjemy naczynie z gorącymi pierogami, na przykład, żeby zapobiec ich wystygnięciu. Za wszelką cenę należy tego unikać.

Aby uchronić nasze pierogi przed niepożądanym zjawiskiem można zaraz po ugotowaniu zahartować je. W tym celu należy przygotować miskę z bardzo zimną wodą. Następnie do naczynia przekładamy pierogi dopiero co wyjęte z wrzątku. Po kilku minutach takiej kąpieli pierogowe ciasto powinno stracić swoje lepkie właściwości.

Co zrobić, jeśli nie chcemy doprowadzać do gwałtownego ostudzenia pierogów w chłodnej wodzie? Wystarczy sięgnąć po odrobinę oleju, który można znaleźć w każdej kuchni. Dolej 2 łyżki tłuszczu do wody, w której zamierzasz gotować potrawę. Ciasto zyska tym sposobem cieniutki tłusty filtr, zapobiegający sklejaniu pierogów między sobą.

Jak uratować pierogi, które pozlepiały się między sobą?

W ferworze gotowania zdarzyć się może, że zapomnimy o powyższych wskazówkach i doprowadzimy do posklejania pierogów. Nie oznacza to jednak, że cała partia nadaje się jedynie do kosza. Są sposoby, które pomogą nam uporać się z tym problemem.

Bryłę ze sklejonych pierogów skrop równomiernie olejem i odstaw na kilka minut. Po upływie tego czasu spróbuj delikatnie porozdzielać od siebie pojedyncze sztuki. Olej powinien wniknąć pomiędzy warstwy ciasta i doprowadzić do ich rozłączenia. Delikatne rozsmarowanie tłuszczu na dłoniach przy tej czynności także nie zaszkodzi. Innym sposobem na uniknięcie posklejania się pierogów jest obfite polanie ich okrasą lub posmarowanie olejem każdego pieroga z osobna. Oczywiście w ten sposób wzrośnie też kaloryczność dania, co nie każdemu będzie się podobać.

Pierogi rozdzielą się między sobą także pod wpływem ciepła. Spróbuj wrzucić je na chwilę do wrzątku. Te, które oddzielą się od zwartej masy od razu wyławiaj i odkładaj na bok. Pamiętaj, że stygnące pierogi nie powinny stykać się ze sobą, aby problem się nie powtórzył.

Równie pomocne może okazać się podgrzanie pierogów na parze. Przydatne będzie do tego specjalne urządzenie, ale wystarczy też sam garnek z metalowym sitem lub durszlakiem. Po podgrzaniu pierogów ostrożnie i stopniowo odklejaj jeden po drugim. Zachowaj ostrożność, aby nie poparzyć dłoni podczas tej czynności.

Obłędne pierogi z ciasta francuskiego są odporne na sklejanie. Przepis na ciasto pierogowe sprzed ponad wieku gwarantuje doskonały smak dania.

Canva / pawopa3336
Canva / pawopa3336

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: