Smakosze.pl
Które jajka wybierać?

Canva / Kamchatka

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie?

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka są jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Wielu smakoszy jada je niemal codziennie. W sklepach możemy natknąć się na jajka o białych lub brązowych skorupkach. Okazuje się, że ich kolor nie ma większego znaczenia.

Jajka często goszczą na naszych stołach. Przygotowujemy z nich rozmaite specjały. Większość z nas stara się korzystać z produktów najwyższej jakości. Niektórzy zakładają, że jajka o białej skorupce są mniej wartościowe. Warto pamiętać, że takie stwierdzenie nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie?

Smakowite jajka niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ ich walory smakowe potrafią wywołać autentyczny zachwyt. Jakiś czas temu wspominaliśmy o ciekawych propozycjach śniadaniowych z jajek.

Podczas wizyty w sklepie jajka często lądują w naszych zakupowych koszykach. Niektórzy smakoszy przywiązują sporą wagę do kolorów skorupek. Powszechnie uznaje się białe jajka za gorsze od tych brązowych.

Prawda jest taka, że zarówno jajka o białej skorupce, jak i tej brązowej niczym się od siebie nie różnią. Większe znaczenie ma już sam sposób chowu. W jednym z wcześniejszych artykułów poruszaliśmy kwestię nowych regulacji unijnych.

Ogórki małosolne w jeden dzień

Jak zrobić ogórki małosolne w jedną noc?

CZYTAJ DALEJ

Kolor skorupki jajka nie ma wpływu na jakość kupowanego przez nas produktu. Warto wiedzieć skąd wzięło się przeświadczenie o tym, że białe skorupki dotyczą gorszego nabiału. Okazuje się, że musimy cofnąć się o kilka dekad wstecz.

Dlaczego jajka o białych skorupce uważa się za gorsze?

Po II Wojnie Światowej jajka przeważnie pochodziły z gospodarstw i skupów. Charakteryzowały się one brązową skorupką. Kiedy w latach 60. w życie weszły PGR-y i Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, wówczas pojawiły się jajka o białych skorupkach.

Białe jajka znosiły kury rasy leghorn. Produkt trzymano w chłodniach i solance. Taki sposób przechowywania odbijał się na świeżości, a tym samym na smaku jajek. Właśnie stąd wziął się mit o tym, że nabiał w białej skorupce jest gorszy jakościowo.

Po tym, jak PGR-y upadły, konsumenci nadal woleli kupować brązowe jajka. W związku z tym producenci stawiali na gatunki kur, które znoszą pożądany produkt. Podczas najbliższej wizyty w sklepie bez najmniejszych obaw możemy sięgnąć również po białe jajka.

Jajka mogą mieć różne kolory

Jajka mogą mieć różne kolory

Canva / Linda Hughes Photography

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Beszamel

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >