Czy można jeść dojrzałe banany z brązowymi plamami? Opinia eksperta nie pozostawia złudzeń
Choć banany nie są odwiecznym elementem polskiej kuchni, doszliśmy już do momentu, w którym wojny kulinarne Polaków rozciągnęły się także na ten owoc. Jedni są zwolennikami jeszcze zielonkawych, inni – już brązowiejących. Którzy mają rację ze zdrowotnego punktu widzenia?
Zdrowe brązowe banany
Na szczęście wśród zwolenników bananów nie ma zbyt wielu tych, którzy lubią tylko idealnie żółte. Banany, podobnie jak awokado, są idealne dosłownie przez mgnienie oka i bardzo łatwo przegapić moment, kiedy nie są ani zielone, a ni nie mają brązowych plam.
Jednak co to za plamy, które pojawiają się na skórze banana, kiedy się starzeje? Okazuje się, że na szczęście te oznaki przejrzewania nie sprawiają, że banan nie nadaje się do jedzenia. Owszem, brązowe przebarwienia są dowodem, że w owocu zachodzą już procesy fermentacyjne, ale to nie znaczy, że jest niejadalny. Zła wiadomość jest taka, że jest za to mniej bogaty w błonnik. Nie traci za to cennego potasu.
Kładę czekoladę i zalewam ją ciastem. Moja rodzina szaleje za tym deseremBanany – wiecznie dojrzewające
Banany przypływają do Europy z krajów o tropikalnym klimacie. Ciekawostką jest, że do transportu przygotowywane są jako zupełnie niedojrzałe owoce, a stan, w którym trafiają do sklepów, osiągany jest często dopiero na miejscu.
Dlatego też banany nie przestają dojrzewać nawet kiedy położymy je w domu w temperaturze pokojowej. Żeby spowolnić ten proces, można owinąć ogonek banana lub całej kiści folią kuchenną. Po ogonku poznajemy też, czy owoc nie jest zanadto zakonserwowany chemicznie – jeśli końcówka banana nie brązowieje razem z całym owocem, to zły znak i lepiej takich bananów nie kupować.
Ratunek dla brązowych bananów
Banany zmieniają się w miarę dojrzewania na kilka różnych sposobów. Fakt, że robią się coraz słodsze, ma swoje konsekwencje. Na przykład taką, że rośnie ich indeks glikemiczny w związku ze spadkiem ilości błonnika. Powinni na nie uważać diabetycy i wszystkie inne osoby, które chcą lub muszą ograniczać cukier w diecie.
Banany takie można jednak w dalszym ciągu jeść, a jeśli ktoś nie lubi ich smaku, można wykorzystać je na kilka innych sposobów. Najprostszym jest oczywiście dodanie ich do koktajlu owocowego. Przekrojone wzdłuż na połówki banany można też ułożyć w foremce do pieczenia i zalać ciastem biszkoptowym lub maślankowym, co da świetny deser. Banany mogą też wejść w skład ciasta na gofry, a nawet zastąpić jajko w takich przepisach.
Dowiedz się też więcej o białym nalocie na ogórkach kiszonych i wypróbuj przepis na zupę zalewajkę.