Smakosze.pl
pieczarki

canva/vinicef

Czy pieczarki trzeba obierać? Tylko garstka zna prawidłową odpowiedź

12 Lipca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Czy pieczarki trzeba obierać? Na tak postawione pytanie tylko garstka osób zna prawidłową odpowiedź. Większość smakoszy jest natomiast w błędzie i zdejmuje z grzybów skórkę. Czynność ta zajmuje dużo czasu, a jest zbędna. Poznajcie lepsze sposoby na oczyszczenie pieczarek.

Choć pieczarki nie są tak aromatyczne, jak grzyby leśne, to jednak ze względu na dostępność, królują na naszych stołach. Dodajemy je do zup, sosów, zapiekanek, a także sałatek. Niektórzy jednak rezygnują z przyrządzania pieczarek, ze względu na to, że ich obieranie jest bardzo mozolną czynnością. Co fakt, to fakt. Jednak, czy naprawdę pieczarki trzeba obierać?

pierogi

Pierogi z mięsem, kapustą, czy ruskie? Jest 100 razy lepsza opcja, w roli głównej uwielbiany smakołyk Polaków

CZYTAJ DALEJ

Czy trzeba obierać pieczarki?

Jak się okazuje, obieranie pieczarek to zupełnie niepotrzebna czynność. Nie obieramy większości grzybów leśnych, a pieczarki mają od nich delikatniejszą skórkę. Skórka z pieczarek nie będzie więc nam przeszkadzać w czasie jedzenia, a co więcej — nawet nie poczujemy różnicy między pieczarką obraną i uduszoną a nieobraną. Smakują tak samo.

O usunięcie skórki z pieczarek można się pokusić, gdy już nie jest ona śnieżnobiała. Jednak i tak bardziej chodzi tu o względy wizualne, niż o sam smak przetworzonych grzybów. Nawet jeśli skórka pieczarek zrobiła się beżowa, wciąż jest ona delikatna.

W jaki sposób oczyścić pieczarki?

Obieranie pieczarek dla wielu osób jest niewątpliwie sposobem na oczyszczenie grzybów. Oczywiście często znajdują się na nich resztki podłoża czy nawozu. Jednak, by je usunąć, wystarczy krótko opłukać pieczarki. Można je też umyć pod lekkim ciśnieniem, co pomoże zmyć bardziej przylegające cząstki zanieczyszczeń.

Po opłukaniu pieczarki należy osączyć na sicie lub osuszyć papierowym ręcznikiem. W razie potrzeby można je doczyścić nożykiem.

Pamiętajmy jednak, by nie pozostawiać pieczarek, ani innych grzybów na dłużej w wodzie. Łatwo bowiem ją chłoną, co wpływa na osłabienie smaku i aromatu grzybów.

Z naszego serwisu dowiecie się też, czy można jeść surowe pieczarki, a także, jak smażyć pieczarki, żeby nie ściemniały.

pieczarki

canva/Aleks_G

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: https://kulinarnapolska.org, natemat, gotowanie.onet

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >
Bób jada się ze skórką czy bez?

Produkty

Bób jada się ze skórką czy bez? Odpowiedź zaskakuje, mało kto zdawał sobie sprawę

Czytaj więcej >